ŚwiatViktor Orban zarządził referendum ws. przyjmowania uchodźców. KE czeka na wyjaśnienia Węgier. "Bruksela jest zaskoczona tym pomysłem"

Viktor Orban zarządził referendum ws. przyjmowania uchodźców. KE czeka na wyjaśnienia Węgier. "Bruksela jest zaskoczona tym pomysłem"

• KE chce wyjaśnień od Węgier dot. referendum ws. przyjmowania uchodźców

• Czekamy na oficjalne potwierdzenie - powiedział Natasha Bertaud, rzeczniczka KE

• Dodała, że Bruksela jest zaskoczona pomysłem referendum

• Orban: wniosek ws. referendum złożono w państwowej komisji wyborczej

• Decyzja ws. uchodźców została uzgodnione przez państwa członkowskie UE

• Kraje wspólnie uzgodniły zasady rozmieszczenia 160 tys. uchodźców

Viktor Orban zarządził referendum ws. przyjmowania uchodźców. KE czeka na wyjaśnienia Węgier. "Bruksela jest zaskoczona tym pomysłem"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | SZILARD KOSZTICSAKS

Komisja Europejska czeka na wyjaśnienia rządu w Budapeszcie dotyczące referendum na Węgrzech w sprawie przyjmowania uchodźców. Bruksela nie ukrywa zdziwienia plebiscytem.

Rozpisanie referendum zapowiedział premier Węgier Viktor Orban. Oświadczył, że obligatoryjne kwoty oznaczałyby wyrysowanie na nowo etnicznej, kulturalnej i religijnej mapy Węgier oraz Europy. Dodał, że wniosek w sprawie referendum złożono już w państwowej komisji wyborczej, a stawiane w nim pytanie ma brzmieć: "Czy chce pan/pani, by Unia Europejska również bez zgody parlamentu mogła zarządzać obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

KE: wiemy o tym pomyśle z prasy, czekamy na wyjaśnienia rządu węgierskiego

Rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud powiedziała, że Bruksela wie o pomyśle referendum z prasy, co by wskazywało, że nie została o nim formalnie poinformowana.

- Nie rozumiemy jak w to referendum wpisywałoby się w proces decyzyjny, który został uzgodniony przez wszystkie państwa członkowskie - w tym Węgry - w ramach unijnych traktatów - powiedziała Bertaud.

Jak dodała, z uwagi na to, że szczegóły głosowania nie są jeszcze znane, Komisja czeka z dalszymi komentarzami do momentu przedstawienia wyjaśnień przez węgierskie władze.

Kraje Unii Europejskiej w zeszłym roku uzgodniły plan rozmieszczenia na terenie Wspólnoty łącznie 160 tysięcy uchodźców przebywających we Włoszech i w Grecji. Tzw. relokacja przebiega jednak bardzo wolno. Ze 160 tysięcy migrantów dotychczas udało się rozesłać do krajów członkowskich niespełna 600.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (274)