PolskaVII Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka"

VII Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka"

Pod hasłem "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka" 14 października będzie obchodzony już po raz siódmy Dzień Papieski - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" abp Tadeusz Gocłowski.

Dodał, że w niedzielę, 7 października, we wszystkich kościołach w Polsce odczytywany będzie specjalny list pasterski biskupów polskich, zapowiadający obchody Dnia Papieskiego.

Jak poinformowali organizatorzy Dnia Papieskiego - Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - obchodom będą towarzyszyły modlitwy we wszystkich świątyniach w Polsce o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, m.in. odprawiane będą msze św., nabożeństwa oraz nocne czuwania. Odbywać się będą także koncerty, konferencje naukowe oraz panele dyskusyjne.

Abp Gocłowski, nawiązując do hasła obchodów podkreślił, że najbardziej je odzwierciedla encyklika Jana Pawła II "Redemptor hominis" ("Odkupiciel człowieka"). Jego zdaniem jest ona fundamentem obrony godności człowieka i uzasadania tę godność.

Papież Jan Paweł II w swoich dokumentach broni życia ludzkiego w każdym jego wymiarze i mówi wprost, że nawet w nowoczesnych państwach demokratycznych są pewne wartości, nad którymi nie można głosować - powiedział arcybiskup Gocłowski.

Nawiązując do encykliki Jana Pawła II "Evangelium vitae", abp Gocłowski podkreślił, że papież stanowczo sprzeciwia się w niej temu wszystkiemu, "co godzi w samo życie, jak wszelkiego rodzaju zabójstwa, ludobójstwa, spędzanie płodu, eutanazja i dobrowolne samobójstwo; wszystko, co cokolwiek narusza całość osoby ludzkiej (...)".

Hierarcha zaakcentował, że "trzeba patrzeć równocześnie zarówno na obronę życia ludzkiego, jak i na troskę o człowieka".

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 roku z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. Istotnym elementem Dnia Papieskiego jest uliczna zbiórka pieniężna na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży gimnazjalnej, pochodzącej z terenów "upośledzonych cywilizacyjnie" i ubogich rodzin. Dzięki hojności Polaków, fundusz stypendialny obejmuje obecnie 1800 uzdolnionych młodych ludzi.

Dniu Papieskiemu, oprócz wielu wydarzeń liturgicznych i modlitewnych, towarzyszyć będą sympozja naukowe, liczne koncerty i wystawy poświęcone Janowi Pawłowi II. W tym dniu wolontariusze m.in. ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Akcji Katolickiej, a także z Związku Harcerstwa Polskiego w całej Polsce będą zbierali pieniądze do puszek dla utalentowanej młodzieży z najuboższych rodzin. Zbiórka odbywać się będzie pod hasłem: "Dzielmy się miłością".

Kampanii promocyjnej towarzyszy od 15 września do 17 października akcja SMS-owa. W tym czasie wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 400 207 250 (koszt 2,48 zł z VAY) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Podczas kampanii w mediach będzie pojawiał się spot telewizyjny informujący o akcji.

W przededniu Dnia Papieskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka".

Jak poinformowali organizatorzy Dnia Papieskiego, w niedzielne popołudnie o godz. 16.00 na Placu Piłsudskiego rozpocznie się wyjątkowy koncert "Godność, prawda, miłość. Modlitwy wątpiących". Wezmą w nim udział znakomici polscy artyści, m.in. Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Justyna Steczkowska, Eleni, Janusz Radek, Mieczysław Szcześniak, Maciej Miecznikowski oraz Paweł Kukiz.

Obchody Dnia Papieskiego zakończą się w kościele akademickim św. Anny apelem z Ojcem Świętym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)