Trwa ładowanie...

Viera Jourova może spotkać się z przedstawicielami władz i prezesami TK i SN

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej z wizytą w Polsce. We wtorek może spotkać się w Warszawie z marszałkami parlamentu, ministrem sprawiedliwości oraz prezesami TK i SN.

Share
Viera Jourova może spotkać się z przedstawicielami władz i prezesami TK i SNŹródło: East News, fot: THIERRY MONASSE
d2e7yd0

Informację o tym, z kim w Warszawie ma rozmawiać Viera Jourova podają unijne źródła w Brukseli, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa.

Viera Jourova miałaby we wtorek rozmawiać z marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz szefem resortu sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej może również spotkać się z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

d2e7yd0

To jednak nieoficjalna lista osób, z którymi ma rozmawiać unijna polityk. W poniedziałek zostanie podany pełny i oficjalny wykaz spotkań.

Wszystkie te spotkania mają dotyczyć reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Rzecznik KE stwierdził w piątek, że "Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce, w szczególności ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o organizacji sądów".

Christian Wigand dodał, że Komisja będzie analizować tekst przyjętej w czwartek ustawy i jej zgodność z prawem unijnym. Przypomnijmy, że tzw. "ustawa dyscyplinująca" wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Rzecznik podkreślił, że KE "bez wahania podejmie odpowiednie środki w razie potrzeby". Nie wiadomo jednak, jakie mogłyby to być środki.

d2e7yd0

- Nasze stanowisko było jasne od samego początku. Wiele razy wyraziliśmy nasze obawy. W liście z 19 grudnia wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova zwróciła się do polskich władz o niekontynuowanie prac nad ustawą bez odpowiedniej konsultacji. Nadal uważnie śledzimy rozwój sytuacji i będziemy analizować ostateczny tekst aktu prawnego przyjętego wczoraj pod kątem zgodności z prawem UE - zaznaczył rzecznik KE.

Wiceprzewodnicząca KE przyjeżdża do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Czeska polityk Viera Jourova w listopadzie 2014 r. została komisarzem ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci w Komisji Europejskiej. W 2019 r. dołączyła do Komisji Europejskiej kierowanej przez Ursulę von der Leyen jako wiceprzewodnicząca odpowiedzialna za wartości i przejrzystość.

Źródło: dziennik.pl

d2e7yd0

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

d2e7yd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e7yd0
d2e7yd0
Więcej tematów