Uzależnieni od komórki
Prawie połowa młodych ludzi odczuwa stratę telefonu komórkowego podobnie do straty kogoś bliskiego - twierdzi telewizja Sky News, powołując się na wyniki badań brytyjskich naukowców z Henley Management College.
46% badanych, w wieku od 25 do 34 lat, przyznała, że nie wyobraża sobie życia bez komórki. Jedna na trzy ankietowane osoby personalizuje ustawienia swojego telefonu, a 12% zmienia tylko jego wygaszacz.
Badania, które przeprowadzono na różnych grupach wiekowych, dowiodły że istnieją trzy grupy użytkowników komórek.
Pierwszą z nich stanowią osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego i uważają, że telefon stanowi nieodłączny element ich życia.
Druga grupa to osoby bardzo uzależnione od telefonu komórkowego, dzięki któremu organizują swoje życie zarówno prywatne jak i zawodowe. Osoby te nie uważają jednak, że komórka stanowi nieodłączny element ich życia.
W skład trzeciej grupy wchodzą osoby, które korzystają z komórki głównie w celach zawodowych i w sytuacjach alarmowych, rzadko też wysyłają wiadomości tekstowe.
Brytyjscy naukowcy, którzy prowadzili badania przez trzy lata, uważają że z roku na rok rośnie nasze uzależnienie od telefonu komórkowego. W ich opinii, przywiązujemy się do naszych komórek nie tylko w sensie praktycznym, ale coraz częściej także emocjonalnym.
"Ludzie uważają, że telefon komórkowy świadczy o jego właścicielu, jego statusie materialnym, zawodowym, ale także określa charakter i nastrój właściciela komórki" - podsumowali swoje badania brytyjscy naukowcy. (an)