Trwa ładowanie...

Uwaga na złodziei działających metodą "na szklankę wody"

• 83-letnia mieszkanka Gniezna wpuściła do mieszkania mężczyznę i kobietę proszących o papier i długopis, a później szklankę wody
• Para okazała się duetem oszustów, którzy ukradli jej pieniądze i biżuterię
• Policja ostrzega, by sprawdzać obce osoby, zanim wpuścimy je do swojego mieszkania

Uwaga na złodziei działających metodą "na szklankę wody"Źródło: WP, fot: Paweł Kozioł
d1u7var
d1u7var

Do zdarzenia doszło na początku tygodnia przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie. Do domu należącego do 83-letniej kobiety zapukały dwie osoby - około 35-letnia kobieta i 40-letni mężczyzna.

- Właścicielka wpuściła ich do środka. Poprosili o papier i długopis, a następnie o szklankę wody. Kiedy gospodyni spełniła ich prośbę, poprosili ją o jak największy garnek. Po chwili, pod nieuwagę 83-latki mężczyzna zaczął przeszukiwać szafki – relacjonuje Anna Osińska, oficer prasowy gnieźnieńskiej policji. - Gdy złodziejski duet opuścił mieszkanie, seniorka zorientowała się, że skradziono pieniądze oraz biżuterię – dodaje.

Do dwóch podobnych kradzieży w Gnieźnie doszło także w poprzednim tygodniu. W jednym przypadku oszustka podawała się za pracownicę firmy wysyłkowej, w drugim dwie kobiety weszły do mieszkanki seniorki, twierdząc, że chcą napisać wiadomość dla znajomej.

Gnieźnieńscy policjanci po raz kolejny przestrzegają, by nie wpuszczać do domu nieznajomych:

d1u7var

- Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto stoi po drugiej stronie.

- Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez upewnienia się, kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy, którą reprezentuje. Możesz ustalić numer telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby - po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, zakład energetyczny, gazownia).

- Nie zostawiaj „fachowca” samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają parami. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielenie się i oddalanie uniemożliwiające śledzenie tego, co robią. Nie bądź przy tym sam, zadbaj o obecność kogoś bliskiego.

- Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy.

- Staraj się współdziałać z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1u7var
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u7var
Więcej tematów