Trwa ładowanie...

Uwaga na niedźwiedzie. Grzybiarze i turyści alarmują

W Bieszczadach i Tatrach niedźwiedzie nadal wykazują dużą aktywność w poszukiwaniu pożywienia, aby odpowiednio przygotować się do zimowego snu. Ich obecność zgłaszają m.in. grzybiarze i turyści.

Uwaga na niedźwiedzie. Grzybiarze i turyści alarmująUwaga na niedźwiedzie. Grzybiarze i turyści alarmująŹródło: Pixabay, fot: Pixabay
ddzy1fm
ddzy1fm

W samym nadleśnictwie Komańcza żyje ok. 30-40 niedźwiedzi, a w całych Bieszczadach, które są ich główną ostoją w Polsce, bytuje ok. 200 tych wszystkożernych drapieżników.

- Ta aktywność niedźwiedzi związana jest z tym, że starają się pozyskać jak najwięcej jedzenia, aby przygotować się do zimy i przetrwać ją w jak najlepszej kondycji - wyjaśnił w rozmowie z PAP Edward Orłowski z nadleśnictwa Komańcza.

Jak zaznaczył ekspert, niedźwiedzie nadal są widywane w pobliżu wiosek i zabudowań. - Także grzybiarze zgłaszają nam, że widzieli niedźwiedzie. Jest dla nich jeszcze zdecydowanie za wcześnie na szukanie gawry - dodał leśnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Zielona transformacja - czy to tylko "fanaberie tej zepsutej lewicowej Europy"?

W nadleśnictwie Komańcza rozmieszczono 60 tablic, które ostrzegają turystów przed niedźwiedziami.

ddzy1fm

Leśnicy apelują do mieszkańców

Wcześniej niż niedźwiedzie z Bieszczad na zimowy sen pójdą ich kuzyni z Tatr, a to za sprawą zimniejszego klimatu i wcześniejszych opadów śniegu. Jak zauważa przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając, jesień to czas, kiedy niedźwiedzie uzupełniają zapasy tkanki tłuszczowej przed zimą, ale czas, kiedy wybiorą się do swoich gawr na zimowy sen, jest różny.

- To zależy od indywidualnej strategii każdego niedźwiedzia. Dużo zależy od temperatury i co za tym idzie - dostępności pożywienia. Żerujące niedźwiedzie na borówczyskach budzą wielkie zainteresowanie wśród turystów, gdyż tak duże zwierzęta są bardzo dobrze widoczne, często w niewielkiej odległości od popularnych szlaków turystycznych czy schronisk górskich. Pamiętajmy jednak, żeby nie zbliżać się do niedźwiedzi, a w przypadku spotkania na szlaku trzeba spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku - wyjaśnił przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyrodnik dodał, że gdy owoce borówek przemarzną i opadną, niedźwiedzie zejdą w niższe partie w poszukiwaniu pożywienia. Wtedy też mogą pojawić się w pobliżu domów w poszukiwaniu odpadków lub owoców na drzewach.

- Zdarza się, że niedźwiedzie przegrzebują kosze na śmieci, dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców, którzy mieszkają w pobliżu lasów, aby odpowiednio zabezpieczali śmietniki czy kompostowniki - zaapelował przedstawiciel TPN.

ddzy1fm

Niedźwiedzie żyją nawet 50 lat

Niedźwiedzie żywią się przeważnie roślinami - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

Przeczytaj również:

ddzy1fm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddzy1fm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddzy1fm
Więcej tematów