UW chce rozmawiać z Olechowskim - a on z Unią
Delegaci na kongres Unii Wolności zalecili w niedzielę nowo wybranym władzom partii kontynuowanie rozmów z Andrzejem Olechowskim w sprawie ustalenia szczegółowych zasad współpracy.
Uchwałę w tej sprawie delegaci przyjęli przez aklamację. W dokumencie podkreślono, że Kongres z satysfakcją przyjmuje ofertę Olechowskiego dotyczącą współpracy między nim a Unią Wolności.
Sam Olechowski jest przekonany, że będzie możliwa współpraca między kierowaną przez Bronisława Geremka Unią, a jego środowiskiem. W niedzielę zapewnił, że sam ma osobiste i jak najlepsze doświadczenia ze współpracy z Geremkiem, jako szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
Olechowski uważa, że dopiero pierwsze działania nowego przewodniczącego UW pokażą, w która stronę Unia idzie i jak ścisła współpraca będzie z nią możliwa. Teraz kroki należą do Unii, a w jej depozycie znajduje się projekt porozumienia, który przygotowaliśmy z Leszkiem Balcerowiczem - podkreślił.
Wybór Geremka, jednego z historycznych twórców Unii Wolności, na przewodniczącego partii uznał Olechowski za powrót Unii do źródeł w sytuacji, gdy potrzebna jest wizja polityki nastawiona na przyszłość.
Olechowski zaznaczył, że prof. Geremek jest wybitnym politykiem i człowiekiem otwartym, więc zapewne przedstawi taką wizję.
Kongres zaakceptował wstępnie projekt deklaracji programowej, który ma stać się podstawą programu wyborczego partii przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu. Szczegółowe zapisy do tego dokumentu rozpatrzy jeszcze Rada Krajowa. W projekcie zadeklarowano m.in., że Unia chce walczyć z inflacją, dokończyć prywatyzację i reprywatyzację, obniżyć i uprościć podatki.
Deklaracja kładzie też nacisk na edukację, bezpieczeństwo, walkę z bezrobociem i integrację europejską. (kor)