"Usterka oprogramowania przyczyną lądowania F‑16"
Usterka oprogramowania była prawdopodobnie
przyczyną awaryjnego lądowania F-16 w Warszawie. Jak dobrze
pójdzie w sobotę samolot wróci do bazy - poinformował rzecznik 31. Bazy Lotniczej w Poznaniu-Krzesinach kpt. Waldemar
Krzyżanowski.
Wykonujący rutynowy lot ćwiczebny F-16 lądował awaryjnie na warszawskim lotnisku Okęcie. Pilot zaobserwował niewłaściwą pracę silnika - fachowo zwane pompażem silnika, czyli niestabilnym przepływem powietrza podczas włączania dopalacza. W tym wypadku nie było to uszkodzenie mechaniczne silnika, tylko wina oprogramowania sterującego jego pracą.
Według wojska, dzięki nowoczesnej konstrukcji F-16 piloci mogą szybciej reagować w sytuacjach awaryjnych. F-16 to jeden wielki latający komputer i dzięki temu, że jest on taki nowoczesny, potrafi bardzo wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i pilot odpowiednio wcześniej może zareagować na sytuację kryzysową - powiedział Krzyżanowski.
W styczniu dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik poinformował podczas obrad sejmowej komisji obrony, iż w ubiegłym roku odnotowano ponad tysiąc różnych niesprawności i defektów w samolotach F-16, znajdujących się na wyposażeniu polskiego wojska.
Według danych przedstawionych przez gen. Błasika, 281 niesprawności odnotowano w czasie inspekcji przyjęcia samolotów, 393 wykryto podczas obsługi bieżącej na ziemi, a 343 w czasie wykonywania zadań w powietrzu.
Wyjaśnił, że spośród 343 "niesprawności" podczas lotów tylko w czterech przypadkach piloci przerwali wykonywanie zadań.
Do awaryjnego lądowania F-16 doszło też na warszawskim Okęciu we wrześniu ubiegłego roku. Piloci poczuli wówczas dym w kabinie i rozpoczęli procedurę awaryjną.
Polska zakupiła 48 samolotów F-16, w tym 36 jednomiejscowych F- 16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+.
32 spośród 48 zakupionych samolotów stacjonować będzie na lotnisku Poznań-Krzesiny. Pozostałe 16 samolotów będzie stanowić uzbrojenie 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego na lotnisku w Łasku. Otwarcie bazy w Łasku ma nastąpić w połowie 2008 roku.