Trwa ładowanie...
d1obu3q

Ustawa o sądach powszechnych. Komisje: prezydent Andrzej Duda powinien zwrócić ją Sejmowi do dalszych prac

• Rekomendacje dla prezydenta ustaliły sejmowe komisje sprawiedliwości i obrony
• Ustawę na wniosek Andrzeja Dudy badał TK; stwierdził niekonstytucyjność niektórych przepisów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ustawa o sądach powszechnych. Komisje: prezydent Andrzej Duda powinien zwrócić ją Sejmowi do dalszych prac
(PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1obu3q

Sejmowe komisje sprawiedliwości i obrony zarekomendowały, by prezydent zwrócił Sejmowi do dalszych prac ustawę o ustroju sądów powszechnych, którą na jego wniosek badał TK i stwierdził niekonstytucyjność niektórych przepisów.

W maju Trybunał Konstytucyjny uznał uprawnienie ministra sprawiedliwości do żądania akt spraw z sądów wojskowych za niezgodne z konstytucją. TK badał tę sprawę na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, który skierował ustawę do Trybunału w trybie kontroli prewencyjnej, przed jej ewentualnym podpisaniem.

W orzeczeniu z maja TK uznał, że nadzór administracyjny ministra nad sądami jest dopuszczalny, o ile nie narusza zasad niezależności i niezawisłości, tymczasem żądanie przez ministra akt sprawy będącej w toku zaburza jej przebieg i może stanowić presje na sędziego. TK podkreślił, że nadzór ministra nie może obejmować wymiaru sprawiedliwości, jest bowiem zastrzeżony dla sądów.

d1obu3q

O opinię rekomendującą zwrot ustawy Sejmowi w celu usunięcia nieprawidłowości apelował prezydencki minister Andrzej Dera. "Ponieważ sentencja ma zakresowy charakter, naszym zdaniem sprawa prawa powinna wrócić do rozpatrywania przez parlament" - powiedział. Do jego stanowiska przyłączyli się przedstawiciele resortów sprawiedliwości i obrony.

W październiku ub. roku TK badał analogiczny przepis ustawy o ustroju sądów powszechnych, dotyczący prawa do żądania przez ministra sprawiedliwości akt sprawy sądowej. Trybunał uznał przepis za niekonstytucyjny.

Majowy wyrok TK w sprawie sądów wojskowych został opublikowany.

W razie uznania przez TK, że niekonstytucyjne przepisy nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą, prezydent ma do wyboru podpisać ustawę z wyłączeniem niekonstytucyjnych przepisów lub zwrócić całą ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności z konstytucją stwierdzonych przez Trybunał.

d1obu3q

Podziel się opinią

Share

d1obu3q

d1obu3q
Więcej tematów