Ustawa o ochronie granicy. Andrzej Duda zdecydował
Jest decyzja Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o ochronie granicy, którą we wtorek przegłosował Sejm. Prezydent podpisał ustawę. Wcześniej parlamentarzyści odrzucili wszystkie poprawki Senatu.
Andrzej Duda zdecydował o losach ustawy o ochronie granicy. Zgodnie z wolą prezydenta, nowe przepisy wejdą w życie od środy 1 grudnia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.
Ustawa o ochronie granicy. Andrzej Duda zdecydował
"Przed kilkunastoma minutami Pan Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej" - poinformował w mediach społecznościowych Paweł Szrot.
"Wszystko zgodnie z planem" - dodał we wpisie szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
Spotkanie z premierem. Budka odsłania kulisy
Ustawa o ochronie granicy. Andrzej Duda podpisał, jest reakcja MSWiA
Do podpisania ustawy o ochronie granicy przez prezydenta Andrzeja Dudę odniósł się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.
"Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej" - napisał w mediach społecznościowych Mariusz Kamiński.
Chwilę po godzinie 20 ustawa o ochronie granicy została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Ustawa o ochronie granicy przyjęta
Izba wyższa parlamentu wnosiła m.in. o to, by przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej straciły moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Dodatkowo Senat chciał, by zakaz nie obowiązywał dziennikarzy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ustawa o ochronie granicy. Co zakłada?
Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, ustawa o ochronie granicy to przepisy, które pozwolą na pewnego rodzaju przedłużenie niektórych zapisów stanu wyjątkowego, który od września obowiązywał w pasie przygranicznym z Białorusią.
Nowelizacja przepisów zakłada, że zakaz przebywania w strefie nadgranicznej będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.
Z zakazu wyłączone będą nie tylko służby, ale też mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym.
Dodatkowo, za zgodą komendanta Oddziału Straży Granicznej w danym regionie, do strefy nadgranicznej mogą być dopuszczeni także dziennikarze.
Czytaj też: Ustawa o ochronie granicy. Dyskusja w Senacie