Ustawa o ochronie granicy. Jest decyzja Sejmu
Podczas wtorkowych obrad Sejmu posłowie odrzucili wszystkie poprawki Senatu zgłoszone do nowelizacji ustawy o ochronie granicy. Jedna z nich zakładała dopuszczenie dziennikarzy i przedstawicieli organizacji charytatywnych do granicy z Białorusią. Teraz nowe regulacje trafią do podpisu prezydenta.
Łącznie Senat zgłosił osiem poprawek, w tym przepis mówiący, że zakaz, który zostanie wprowadzony w strefie przygranicznej, nie będzie obowiązywać dziennikarzy. Przedstawiciele mediów mieli mieć możliwość wjazdu do strefy bez konieczności uzyskania szczególnych pozwoleń.
Nowelizacja prawa o ochronie granicy zakłada m.in. możliwość wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej.
Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.
Zobacz też: nowela o ochronie granicy. Prawniczka o "niepokojących przepisach"
Ustawa o ochronie granicy daje też większe możliwości funkcjonariuszom, którzy będą pracowali w obszarze nadgranicznym. Nowe przepisy rozszerzają też katalog środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, których mogliby używać funkcjonariuszy SG.
Dodatkowo na granicy mogliby pojawić się też dziennikarze, ale na specjalnych zasadach. O takiej możliwości miałby decydować lokalny komendant oddziału Straży Granicznej.
- Chciałbym przypomnieć, że jednym z celów tej ustawy jest możliwość wjazdu do tej strefy dziennikarzy, ale w sposób uporządkowany, w sposób określony przez Straż Graniczną. Chcemy, żeby zarówno dziennikarze byli bezpieczni, jak i ich praca nie przeszkadzała w żaden sposób pracy Straży Granicznej, wojska, policji - tłumaczył podczas posiedzenia komisji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Debata w Senacie
W czwartek senatorowie debatowali nad ustawą o ochronie granicy. Niepokój części z nich budziły zastrzeżenia legislatorów senackich, które dotyczyły konstytucyjności zapisów ustawy. Zastanawiali się także, czy przewidziane w niej ograniczenia mogą zostać wprowadzone w innych regionach kraju.
Ustawę o ochronie granicy państwowej Sejm przyjął 17 listopada większością 245 głosów. Projekt był procedowany w trybie pilnym.
Źródło: PAP