Ustawa o obywatelstwie - irracjonalne opóźnianie?

Senackie poprawki do ustawy o obywatelstwie nie będą głosowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu - taką decyzję podjął Konwent Seniorów tuż przed posiedzeniem. Nie jest do końca jasne, co przyczyniło się do kolejnego przełożenia głosowania.

Przekładanie głosowania nad senackim poprawkami do ustawy o obywatelstwie staje się powoli regułą. Sejm odkładał je już parokrotnie (pierwotnie planowane było na połowę października). Wszystko wskazywało na to, że odbędzie się ono na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu. Taką informację znaleźć można było na stronach internetowych Sejmu.

O tym, że głosowanie odbędzie się w czwartek przed południem przekonane było również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które opracowywało ustawę. Z tego wynika, że decyzja o przełożeniu głosowania została podjęta w ostatniej chwili. Dlaczego?

- Przełożenie głosowania poprawek senackich do ustawy o obywatelstwie wynika z "potrzeby przeprowadzenia dodatkowych konsultacji" - takie uzasadnienie znajduje się w oficjalnym stenogramie z wtorkowego posiedzenia Konwentu Seniorów. Kto i z kim miałby owe konsultacje przeprowadzać?

- Wszystkie argumenty zostały już powiedziane. Dalsze opóźnianie tej sprawy jest irracjonalne - powiedział poseł Czarnecki, który o przełożeniu głosowania dowiedział się od... dziennikarza "Wirtualnej Polski"
- Jestem tym zaskoczony - powiedział - Nie potrafię zrozumieć decyzji przekładającej głosowanie. Tym bardziej, że ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia - dziwił się poseł.

Przewodniczący Komisji do Spraw Łączności z Polakami w przeszłości kilkukrotnie zmieniał opinię na temat ustawy. Tym razem, zapytany jak będzie głosowała AWS, potwierdził swoje ostatnie oświadczenie:
- Myślę, że klub AWS będzie głosował zgodnie z postulatami emigracji - powiedział.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną przełożenia głosowania jest niezdecydowanie Akcji Wyborczej Solidarność, która od kilku tygodni wciąż nie może uzgodnić wspólnego stanowiska. Kością niezgody jest artykuł czwarty ustawy. W wersji senackiej dopuszczał on możliwość posiadania przez obywateli polskich podwójnego obywatelstwa. Jednak w debacie sejmowej wszystkie kluby poselskie, w tym AWS, opowiedziały się za zapisem mówiącym, że obywatel polski nie może być równocześnie uznawany przez władze RP za obywatela innego państwa. Od tego czasu posłowie Akcji już czterokrotnie przekładali głosowanie.

Inną przyczyną decyzji o odłożeniu głosowania do co najmniej kolejnego posiedzenia Sejmu może być lobbing prowadzony przez Polonię amerykańską. Wiadomo, że w ubiegłym tygodniu specjalną rezolucję do marszałka Płażyńskiego wysłał Kongres Polonii Amerykańskiej.
Uważamy, że Polonia amerykańska ma moralne prawo do uwzględnienia jej postulatów - pisała Rada Dyrektorów KPA.

Nieoficjalnie wiadomo również, że prezes KPA Edward Moskal, w przypadku nieuwzględnienia przez Sejm senackich poprawek, rozważa możliwość odmowy przyjazdu na przyszłoroczny Światowy Zjazd Polonii. Podobną decyzję podjąć mogą inni działacze polonijni zza oceanu, w tym prezes Rady Polonii Świata mec. Marek Malicki.
Wawrzyniec Pater

ustawaobywatelstwopolonia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)