Ustawa "dyscyplinująca sędziów" podpisana. Nowelizacja opublikowana w Dzienniku Ustaw

Nowelizacja ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo zacznie obowiązywać po siedmiu dniach od publikacji, czyli w najbliższy czwartek.



Ustawa "dyscyplinująca sędziów" podpisana. Nowelizacja opublikowana w Dzienniku Ustaw
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Piotr Białczyk

06.02.2020 | aktual.: 06.02.2020 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We wtorek 4 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów. - Prezydent przychylił się do głosu tych, którzy twierdzą, że te przepisy, uchwalone w ostatnim czasie przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd taka decyzja, podjęta po szerokich konsultacjach, także z opozycją parlamentarną i doradcami - przekazał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Decyzja prezydenta w rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej została skrytykowana przez opozycję oraz prawników. "To smutny dzień. Andrzej Duda po raz kolejny podpisał ustawę, która niszczy praworządność. To kolejny krok w stronę Polexit" - napisała kontrkandydatka z PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Głos krytyki popłynął także z ust byłego prezesa Sądu Najwyższego. - Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy kagańcowej to danie w twarz Trybunałowi Sprawiedliwości UE - ocenił w środę prof. Adam Strzembosz przed budynkiem SN gdzie odbywał się protest.

Ustawa "dyscyplinująca" sędziów podpisana. Co zakłada nowe prawo?

Nowe prawo wprowadza zmiany w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Nowe uprawnienia dostała izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (138)