Ustawa "dyscyplinująca sędziów" podpisana. Nowelizacja opublikowana w Dzienniku Ustaw
Nowelizacja ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo zacznie obowiązywać po siedmiu dniach od publikacji, czyli w najbliższy czwartek.
06.02.2020 | aktual.: 06.02.2020 18:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
We wtorek 4 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów. - Prezydent przychylił się do głosu tych, którzy twierdzą, że te przepisy, uchwalone w ostatnim czasie przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd taka decyzja, podjęta po szerokich konsultacjach, także z opozycją parlamentarną i doradcami - przekazał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.
Decyzja prezydenta w rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej została skrytykowana przez opozycję oraz prawników. "To smutny dzień. Andrzej Duda po raz kolejny podpisał ustawę, która niszczy praworządność. To kolejny krok w stronę Polexit" - napisała kontrkandydatka z PO Małgorzata Kidawa-Błońska.
Głos krytyki popłynął także z ust byłego prezesa Sądu Najwyższego. - Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy kagańcowej to danie w twarz Trybunałowi Sprawiedliwości UE - ocenił w środę prof. Adam Strzembosz przed budynkiem SN gdzie odbywał się protest.
Ustawa "dyscyplinująca" sędziów podpisana. Co zakłada nowe prawo?
Nowe prawo wprowadza zmiany w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.
Nowe uprawnienia dostała izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl