Trwa ładowanie...

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" podpisana. Nowelizacja opublikowana w Dzienniku Ustaw

Nowelizacja ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo zacznie obowiązywać po siedmiu dniach od publikacji, czyli w najbliższy czwartek.Share
Ustawa "dyscyplinująca sędziów" podpisana. Nowelizacja opublikowana w Dzienniku UstawŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d2qyp6x

We wtorek 4 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów. - Prezydent przychylił się do głosu tych, którzy twierdzą, że te przepisy, uchwalone w ostatnim czasie przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd taka decyzja, podjęta po szerokich konsultacjach, także z opozycją parlamentarną i doradcami - przekazał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Decyzja prezydenta w rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej została skrytykowana przez opozycję oraz prawników. "To smutny dzień. Andrzej Duda po raz kolejny podpisał ustawę, która niszczy praworządność. To kolejny krok w stronę Polexit" - napisała kontrkandydatka z PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

d2qyp6x

Głos krytyki popłynął także z ust byłego prezesa Sądu Najwyższego. - Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy kagańcowej to danie w twarz Trybunałowi Sprawiedliwości UE - ocenił w środę prof. Adam Strzembosz przed budynkiem SN gdzie odbywał się protest.

Ustawa "dyscyplinująca" sędziów podpisana. Co zakłada nowe prawo?

Nowe prawo wprowadza zmiany w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Nowe uprawnienia dostała izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

d2qyp6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qyp6x
d2qyp6x
Więcej tematów