Trwa ładowanie...

Ustawa kagańcowa podpisana. Adam Strzembosz: to danie w twarz Luksemburgowi

- Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy kagańcowej to danie w twarz Trybunałowi Sprawiedliwości UE - ocenił w środę prof. Adam Strzembosz. Były prezes Sądu Najwyższego skrytykował także Izbę Dyscyplinarną za decyzję ws. sędziego Pawła Juszczyszyna.

Ustawa kagańcowa podpisana. Adam Strzembosz: to danie w twarz LuksemburgowiŹródło: East News, fot: akub Kaminski/East News
djqf3rz
djqf3rz

- Decyzje Izby Dyscyplinarnej to działalność przestępcza. Działanie tego gremium jest bezprawne i nieuzasadnione, Nie można dopuszczać skazania jakiegokolwiek sędziego za działanie zgodnie z prawem i swoimi kompetencjami - mówił Adam Strzembosz. Były prezes SN stwierdził ponadto, że "tzw. izba nie ma kwalifikacji legalnego sądu, bo zarówno jej prezes jak i sędziowie nie odpowiadają przed I prezes Sądu Najwyższego".

Piotr Gąciarek ze stowarzyszenia "Iustitia" podkreślał, że sytuacja z sędzią Pawłem Juszczyszynem jest groźna i może prowadzić do represjonowania przeciwników obecnych reform wymiaru sprawiedliwości. Przestrzegał też przed upartyjnieniem wymiaru sprawiedliwości.

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" przyjęta przez Sejm. Co zakłada nowe prawo?

Nowe prawo wprowadza zmiany w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

djqf3rz

Nowe uprawnienia dostała izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

djqf3rz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djqf3rz
Więcej tematów