Trwa ładowanie...
d418gpk

Ustawa kagańcowa podpisana. Adam Strzembosz: to danie w twarz Luksemburgowi

- Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy kagańcowej to danie w twarz Trybunałowi Sprawiedliwości UE - ocenił w środę prof. Adam Strzembosz. Były prezes Sądu Najwyższego skrytykował także Izbę Dyscyplinarną za decyzję ws. sędziego Pawła Juszczyszyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Profesor Adam Strzembosz - były prezes Sądu Najwyższego
Profesor Adam Strzembosz - były prezes Sądu Najwyższego (East News, Fot: akub Kaminski/East News)
d418gpk

Przed Sądem Najwyższym trwa obecnie protest w obronie olsztyńskiego prawnika. Przypomnijmy, że Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła Pawła Juszczyszyna w czynnościach orzeczniczych oraz obniżyła mu pensję o 40 proc.

- Decyzje Izby Dyscyplinarnej to działalność przestępcza. Działanie tego gremium jest bezprawne i nieuzasadnione, Nie można dopuszczać skazania jakiegokolwiek sędziego za działanie zgodnie z prawem i swoimi kompetencjami - mówił Adam Strzembosz. Były prezes SN stwierdził ponadto, że "tzw. izba nie ma kwalifikacji legalnego sądu, bo zarówno jej prezes jak i sędziowie nie odpowiadają przed I prezes Sądu Najwyższego".

Piotr Gąciarek ze stowarzyszenia "Iustitia" podkreślał, że sytuacja z sędzią Pawłem Juszczyszynem jest groźna i może prowadzić do represjonowania przeciwników obecnych reform wymiaru sprawiedliwości. Przestrzegał też przed upartyjnieniem wymiaru sprawiedliwości.

d418gpk

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" przyjęta przez Sejm. Co zakłada nowe prawo?

Nowe prawo wprowadza zmiany w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Nowe uprawnienia dostała izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

d418gpk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

d418gpk

Podziel się opinią

Share
d418gpk
d418gpk
Więcej tematów