Trwa ładowanie...

USA: zatrzymano oficera straży przybrzeżnej planującego atak terrorystyczny. Anders Breivik był dla niego inspiracją

W stanie Maryland (na wschodzie USA) został aresztowany 49-letni porucznik straży przybrzeżnej. Mężczyznę zatrzymano pod zarzutem planowania ataku terrorystycznego — podaje BBC.

Share
USA: zatrzymano oficera straży przybrzeżnej planującego atak terrorystyczny. Anders Breivik był dla niego inspiracją
Źródło: iStock.com
d2vgaww

USA: w domu niedoszłego zamachowca znaleziono m.in. broń i narkotyki

W domu Christophera Paula Hassona policja znalazła 15 sztuk broni, ponad 1000 sztuk amunicji i narkotyki. Jak podały amerykańskie media, aresztowany mieszka na przedmieściach Maryland (na wschodzie USA) w Silver Spring.

Prokuratura twierdzi, że oficer straży przybrzeżnej wiedzę o tym, jak gromadzić broń i sporządzić listę potencjalnych ofiar czerpał z fragmentów manifestu Andersa Breivika. Mężczyzna sporządził także listę osób, w tym znanych polityków partii demokratycznej, którzy mogli stać się celem jego ataku.

d2vgaww

USA: mężczyzna wzorował się na Andersie Breiviku

- Marzę o sposobie zabicia prawie każdej osoby na ziemi — napisał 49-latek w czerwcu 2017 r. w szkicu maila. W tym tekście aresztowany rozważa, które metody "spowodowania całkowitego zniszczenia" byłyby najskuteczniejsze i bierze pod uwagę atak biologiczny, a następnie zanieczyszczenie dostaw żywności – podaje PAP.

Anders Behring Breivik, na którym wzorował się Hasson, przeprowadził 22 lipca 2011 roku zamach bombowy na budynek rządowy (w którym mieściła się m.in. kancelaria premiera) w Oslo. Zginęło w nim osiem osób. Kilka godzin później pojawił się w przebraniu policjanta na obozie młodzieżowym partii pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób. Jego proces odbył się w dniach 16 kwietnia-22 czerwca 2012 roku. Został skazany na maksymalną w Norwegii karę 21 lat więzienia.

d2vgaww

Podziel się opinią

Share
d2vgaww
d2vgaww
Więcej tematów