USA zadowolone z zaostrzenia sankcji wobec Korei Pn.
Ambasador USA przy ONZ Susan Rice z zadowoleniem przyjęła zatwierdzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji zaostrzającej sankcje wobec Korei Północnej w odpowiedzi na jej niedawną próbę jądrową.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Rada Bezpieczeństwa w ciągu zaledwie półtorej godziny przyjęła całkiem nową rezolucję - powiedziała amerykańska ambasador.
Dokument, nakładający nowe sankcje na reżim w Phenianie, określiła jako "innowacyjny" i "bezprecedensowy". Zgodę na zaostrzenie sankcji wyraziły również dotąd oporne wobec zastosowania takich środków Chiny i Rosja.
Pani ambasador zaznaczyła, że nowa rezolucja powstrzyma zdolność Korei Północnej do eksportowania nuklearnej kontrabandy.
Administracja waszyngtońska twierdzi, że jest przygotowana na konfrontację ze statkami podejrzanymi o przewożenie kontrabandy do Korei Północnej, lecz zaznacza, że nie wejdzie na pokład bez pozwolenia. Susan Rice zapewniła, że amerykańskie władze będą prosiły o zgodę na wejście na statek, by go skontrolować. Sprecyzowała, że jednostka taka będzie kierowana na inspekcję do najbliższego portu, jeśli nie będzie można dokonać kontroli na morzu.
Jak zaznaczyła Rice, USA nie będą zdziwione, jeśli Korea Północna zareaguje na sankcje - jak to określiła - "dalszymi prowokacjami".
RB ONZ ukarała Koreę Północną za dokonanie drugiej próby nuklearnej ostrymi sankcjami w tym m.in.: zakazem eksportu wszelkiej broni z Korei Płn. i importu większości rodzajów broni do tego kraju. Kraje członkowskie ONZ mają kontrolować ładunek przesyłany z Korei Płn. i w odwrotnym kierunku drogą lądową, powietrzną i morską w celu przechwycenia np. materiałów nuklearnych albo części rakiet; rezolucja zobowiązuje te kraje do skonfiskowania i niszczenia wszelkich transportowanych dóbr, jeśli sankcje zostaną naruszone.
Zaostrzono również sankcje finansowe wobec Phenianu, rozszerzono listę osób i firm północnokoreańskich, których aktywa finansowe za granicą zostały zamrożone.
W tekście rezolucji z całą stanowczością potępiono próbę jądrową, której Korea dokonała 25 maja. Uznano to za pogwałcenie i rażące zlekceważenie oenzetowskich rezolucji w sprawie Korei Północnej.
Wspólnota międzynarodowa zażądała od reżimu w Phenianie nieprzeprowadzania kolejnych prób jądrowych, ani żadnych prób rakietowych z użyciem pocisków balistycznych.
W rezolucji wezwano członków ONZ i międzynarodowe agendy, aby wystrzegały się prolongowania pożyczek oraz jakiejkolwiek innej pomocy dla Korei Północnej, chyba że jest ona przeznaczona na cele humanitarne.