Seria cyberataków na Krymie. W korku stoi 400 aut [RELACJA NA ŻYWO]
26.06.2024 | aktual.: 27.06.2024 21:20
Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 855. dzień rosyjskiej inwazji. Seria cyberataków uderzyła w Rosję. W efekcie w czwartek doszło m.in. do dużej awarii systemu i blokady kas na moście Krymskim - prowadzącym na okupowany przez Rosjan półwysep. Ruch na moście stanął na wiele godzin, po częściowym usunięciu awarii w korku wciąż stoi kilkaset aut. Wywiad wojskowy Ukrainy miał również uderzyć w serwery ośrodków propagandowych Putina. Zaledwie dzień wcześniej uszkodzono infrastrukturę dostawców internetu na Krym. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Rosyjskie kanały Telegramu opublikowały nowe nagrania z kamer przemysłowych przedstawiające atak na okupowany Krym. Jedno z nich przedstawia moment, w którym na plażowiczów spada grad odłamków. Na drugim widać, jak Rosjanie w panice uciekają do kawiarni przy plaży.
- Ambasada USA w Ukrainie poinformowała o śmierci swojego attaché w Kijowie. - Możemy potwierdzić śmierć pracownika rządu USA, który pracował pod kierownictwem szefa misji w ambasadzie w Kijowie - przekazała ambasada w komentarzu dla RBC-Ukraina.
- Niemcy pozwoliły Ukrainie na wykorzystywanie swojej broni do atakowania celów w Rosji - informuje niemiecki dziennik "Bild". Na razie zgoda dotyczy wyłącznie haubic PzH 2000.
Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk oznajmił, że po zatopieniu Cykłonu "reszta rosyjskich okrętów została przerzucona z Zatoki Sewastopolskiej na zaanektowanym Krymie do portu w Noworosyjsku w związku z ukraińskimi atakami".
W obwodzie borysowskim obwodu biełgorodskiego dron zaatakował ciężarówkę przedsiębiorstwa rolniczego – poinformował szef regionu Wiaczesław Gładkow.
Wieczorem 27 czerwca wojska rosyjskie ostrzelały wieś Kozackie w obwodzie chersońskim, w wyniku czego mężczyzna został ranny.
"Rosja wciąga świat w wojnę w Ukrainie" - zaalarmował portal niemieckiego dziennika "Bild", wymieniając główne wątki tej "przeważnie zimnej, ale czasami już gorącej wojny".
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Słowenii Robertem Gołobem – omówili finalizację dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.
"Spotkałem się z premierem Słowenii Robertem Golobem. Omówiliśmy sfinalizowanie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie i kroki w kierunku zapewnienia sprawiedliwego pokoju dla naszego kraju. Doceniamy udział Słowenii w inauguracyjnym Szczycie Pokojowym i przyłączenie się do Wspólnego Komunikatu" – napisał Zełenski.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni bezzałogowe statki powietrzne, które jednostki ukraińskie otrzymały w ramach inicjatywy "Armia dronów", trafiły w 778 jednostek rosyjskiego sprzętu.
"Każdego dnia niszczą rosyjski sprzęt, a my co tydzień publikujemy ich wyniki. 'Ptaki' niszczą wrogie czołgi, bojowe wozy opancerzone, artylerię, magazyny amunicji i punkty umocnienia, zmniejszając w ten sposób potencjał bojowy wroga" – zauważa Ministerstwo Cyfryzacji.
Sąd w obwodzie moskiewskim aresztował przedstawiciela właściciela budynku w związku z pożarem we Fryazino - informuje TASS.
Umowa UE-Ukraina zakłada mechanizm konsultacji na wypadek agresji.
Zobowiązania UE w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy pozostaną w mocy w czasie, gdy kraj ten będzie podążać europejską drogą - brzmi tekst umowy zawartej w czwartek pomiędzy UE a Ukrainą. Przewiduje on mechanizm konsultacji na wypadek przyszłej agresji.
Zgodnie z liczącym 12 stron tekstem umowy UE jest zdecydowana nadal zapewniać Ukrainie i jej obywatelom wszelkie niezbędne wsparcie polityczne, finansowe, gospodarcze, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne tak długo, jak będzie to konieczne i z taką intensywnością, jak będzie to konieczne. Podkreślono, że już istniejące zobowiązania obejmują przewidywalne, długoterminowe i trwałe wsparcie dla bezpieczeństwa i obrony Ukrainy, a wraz z utworzeniem Funduszu Pomocy Ukrainie UE będzie w dalszym ciągu wspierać dostarczanie temu krajowi sprzętu wojskowego oraz szkolenia ukraińskich żołnierzy. Chodzi o program utworzony w ramach Instrumentu na Rzecz Pokoju, przewidujący na 2024 rok kwotę wsparcia w wysokości 5 mld euro.
W Kijowie w obwodzie szewczenkowskim doszło do eksplozji i pożaru w zakładzie energetycznym, na miejsce jadą wszystkie służby.
"W stołecznym obwodzie szewczenkowskim doszło do eksplozji i pożaru w zakładzie energetycznym. Wszystkie służby są już na miejscu" – napisał burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.
Władimir Zełenski przemawiając na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, podziękował przywódcom UE za rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii i wyraził nadzieję, że wszystkie kraje z "narodami europejskimi", w tym Białoruś, wkrótce staną się częścią "rodziny europejskiej".
- Jestem przekonany, że każdy naród europejski, który podziela wspólne europejskie wartości, powinien być częścią europejskiej rodziny. Dotyczy to Ukrainy, dotyczy Mołdawii i narodów krajów bałkańskich. Na Gruzję przyjdzie także czas. I jestem pewien, że zapadną decyzje dotyczące Białorusi – w końcu to także naród europejski, który powinien być częścią zjednoczonej Europy – powiedział Zełenski.
"Zagrożenie atakami rakiet balistycznych na region Zaporoża i inne regiony Ukrainy, w których ogłoszono alarm lotniczy" informuje szef Zaporoża OVA Ivan Fedorov.
"Kolejne nowe porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, które da Ukrainie więcej siły. W Brukseli premier Estonii Kają Kallas i podpisałem umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i długoterminowym wsparciu między naszymi krajami. Umowa obejmuje współpracę w zakresie dostaw broni i sprzętu wojskowego, szkoleń, działań w ramach Koalicji IT i innych Koalicji na rzecz Możliwości, a także pogłębioną współpracę przemysłu obronnego. Jestem wdzięczny Estonii za jej niezachwiane wsparcie dla Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy.
Ukraińska straż graniczna zatrzymała ponad 20 mężczyzn w wieku poborowym, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Mołdawią.
Pracownicy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (SBSU) zatrzymali grupę 24 mężczyzn w wieku poborowym, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę, aby przedostać się do Mołdawii.
Przed szczytem NATO w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Polski - potwierdził premier Donald Tusk. "Obrona Ukrainy to obrona Europy" - napisał.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że UE powinna przeznaczyć więcej środków dla takich krajów jak Niemcy, które przyjmują dużą liczbę ukraińskich uchodźców.
Scholz poinformował, że napisał wspólny list ze swoimi polskimi i czeskimi odpowiednikami Donaldem Tuskiem i Petrem Fialą do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym szczegółowo opisał żądanie.
Unia Europejska zawarła umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. Podpisał ją w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z przewodniczącymi: Komisji Europejskiej - Ursulą von der Leyen i Rady Europejskiej - Charlesem Michelem. Dwustronne porozumienia zawarły także Litwa i Estonia.
W umowie Unia zobowiązuje się do zapewniania Ukrainie i jej narodowi niezbędnego wsparcia politycznego, finansowego, gospodarczego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego tak długo i tak intensywnie, jak to konieczne.
W obwodzie charkowskim planowane jest rozszerzenie przymusowej ewakuacji rodzin z dziećmi z niebezpiecznych obszarów w kierunkach Borów i Kupyan
- Jeśli chodzi o kierunek kupiański, biorąc pod uwagę, że szara strefa nieco się powiększyła, rozważamy i na najbliższej Radzie Obrony regionu podejmiemy decyzję w sprawie przymusowej ewakuacji rodzin z dziećmi – powiedział szef Charkowa OVA Oleg Sinegubow.
Tatarsko-ukraiński ruch oporu Atesz wykrył system obrony powietrznej osłaniający daczę Putina w Soczi.
"Nasz agent poinformował o wykryciu systemu obrony powietrznej Pantsir-S1 w Soczi. Kompleks ten znajduje się 15 kilometrów od Bocharov Ruchey w Soczi. Jest przeznaczony do obrony przed zagrożeniami z powietrza i obejmuje pociski rakietowe, działa przeciwlotnicze oraz radar do wykrywania i śledzenia celów" - czytamy we wpisie ruchu.
Pierwsza partia pocisków zakupionych w ramach "czeskiej inicjatywy" została dostarczona na Ukrainę.
- Są to dziesiątki tysięcy sztuk amunicji 155 mm, które zostały sfinansowane przez Niemcy i przekazane ukraińskim partnerom w drugiej połowie czerwca. Jest to pierwsza część całkowitej kwoty 180 tysięcy sztuk amunicji sfinansowanej przez niemiecki wkład - powiedziała czeska minister obrony Jana Černohová na wspólnej konferencji prasowej z premierem Petrem Fialą.