Trwa ładowanie...
d1tvqs6
IAR

USA wyślą do Nigerii żołnierzy, by odbić porwane dziewczynki

USA wyślą oddział żołnierzy do Nigerii, by pomóc tamtejszym władzom odbić ponad 200 dziewczynek porwanych i przetrzymywanych przez nigeryjskie ugrupowanie Boko Haram - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.
Share
Demonstracja w Nigerii ws. uwolnienia porwanych dziewczynek
Demonstracja w Nigerii ws. uwolnienia porwanych dziewczynekŹródło: PAP/EPA, Fot: Ruth McDowall
d1tvqs6

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan przyjął z zadowoleniem ofertę Waszyngtonu - dodała.

Amerykańska ambasada w Abudży będzie koordynować działania zespołu, w którego skład wejdą amerykańscy żołnierze i policjanci doświadczeni w śledztwach dotyczących porwań oraz negocjowaniu uwalniania zakładników - wyjaśniła Psaki.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że plan odbicia dziewczynek z pomocą amerykańskich żołnierzy uzgodnił z prezydentem Jonathanem sekretarz stanu John Kerry podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej.

d1tvqs6

Carney dodał, że do Nigerii pojadą też eksperci amerykańskiego wywiadu oraz osoby wyspecjalizowane w udzielaniu pomocy ofiarom porwań i przemocy.

14 kwietnia islamiści z Boko Haram uprowadzili ponad 300 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii. 53 uczennicom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostało 276 dziewcząt.

W nocy z poniedziałku na wtorek uzbrojeni napastnicy, najprawdopodobniej także z Boko Haram, porwali na północnym wschodzie kraju osiem dziewczynek w wieku od 12 do 15 lat. Zagrozili, że sprzedadzą je na targu niewolników.

Islamiści z Boko Haram dążą do ustanowienia w północnych regionach Nigerii muzułmańskiego państwa wyznaniowego, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Już wcześniej porywali dziewczęta i młode kobiety ze szkół i wsi. Wiele z uprowadzonych staje się niewolnicami seksualnymi.

d1tvqs6

Podziel się opinią

Share
d1tvqs6
d1tvqs6
Więcej tematów