Trwa ładowanie...

USA. W Kalifornii szaleją pożary. Gubernator Gavin Newsom ogłasza stan wyjątkowy

Od kilku dni Stany Zjednoczone walczą z pożarami. Ogień szybko rozprzestrzenia się z powodu silnych wiatrów. Ewakuowano już prawie 200 tys. osób. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy.
Share
Pożary w USA. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom wprowadził stan wyjątkowy
Pożary w USA. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom wprowadził stan wyjątkowyŹródło: PAP/EPA, Fot: PETER DaSILVA
d1nq5uv

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy. Powodem są pożary, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się z powodu silnych wiatrów. Ogień doprowadził do ewakuacji 200 tys. osób. Zagrożone są domy oraz infrastruktura. W hrabstwie Sonoma, słynnym winiarskim regionie, spłonęło ponad 12 tys. hektarów upraw.

"Będziemy korzystać z każdego dostępnego środka, aby odpowiedzieć na tę klęskę żywiołową. Bardzo ważne jest to, aby ludzie w strefach zagrożenia słuchali ostrzeżeń urzędników i ratowników" - powiedział Newsom.

Przeczytaj: Ogromne pożary trawią Kalifornię. Ewakuowano już 2 tys. osób

d1nq5uv

W tym tygodniu gubernator Kalifornii spotkał się z ratownikami, pracownikami służby zdrowia oraz mieszkańcami Napy, Geyserville oraz Los Angeles. Brał również udział w briefingach dotyczących zagrożeń pożarowych.

Mówił takżę o potrzebie posiadania narzędzi dla podjęcia decyzji po tym, jak duża część stanu została odcięta od prądu. Aby złagodzić skutki braku zasilania zostanie uruchomiony program pomocowy w wysokości 75 mln dolarów.

Pożary mogą osiągać nawet prędkość 120 km/h. Z ogniem walczą różne służby ratownicze, które mają wsparcie tankowców, śmigłowców i samolotów.

Źródło: PAP/EPA

Zobacz też: Stanisław Karczewski będzie musiał pożegnać się z funkcją? "Nigdy nie zostanie marszałkiem Senatu"

Źródło: gov.ca.gov

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nq5uv

Podziel się opinią

Share
d1nq5uv
d1nq5uv
Więcej tematów