Trwa ładowanie...
d1g0d8o

USA upublicznią film - dowód winy bin Ladena

Administracja amerykańska najprawdopodobniej w środę opublikuje film wideo, na którym najbardziej poszukiwany terrorysta świata - Osama bin Laden - opisuje terrorystyczny atak na bliźniacze wieże w Nowym Jorku z 11 września jako bardziej udany niż sam to przypuszczał.

Share
d1g0d8o

Według administracji amerykańskiej, jest to najdobitniejszy dowód na powiązania bin Ladena z atakiem.

Rzecznik Białego Domu Ari Fleischer oświadczył we wtorek, że prezydent George W. Bush skłania się ku decyzji o ujawnieniu opinii publicznej filmu z terrorystą. Warunkiem ujawnienia taśmy ma być pewność, że nie zaszkodzi ona operacji w Afganistanie.

W niedzielę, władze amerykańskie poinformowały o posiadaniu filmu. Wiceprezydent USA Dick Cheney oświadczył, że nagranie pieczętuje odpowiedzialność bin Ladena za zamachy na World Trade Center i Pentagon, podczas których zginęło 3900 osób.

Z 40-minutowego nagrania, które znaleziono w prywatnym mieszkaniu w afgańskim Dżalalabadzie, wynika, że bin Laden znał wcześniej plany ataków z 11 września. Sam terrorysta od samego początku zaprzeczał udziałowi w planowaniu ataków.

d1g0d8o

Taśma została nagrana w ubiegłym miesiącu i ukazuje bin Ladena opisującego kompanom podczas kolacji swoje reakcje na wrześniowe ataki. Bin Laden wydaje się być rozbawiony faktem, że niektórzy z porywaczy samolotów nie byli świadomi tego, że mają zginąć.

Z nagrania wynika również, że terrorysta dowiadywał się o przebiegu wydarzeń z radia. Po usłyszeniu wiadomości o uderzeniu pierwszego samolotu w wieżę Światowego Centrum Handlu, bin Laden miał powiedzieć do swoich ludzi : poczekajcie, co będzie dalej. Wtedy nastąpiło uderzenie samolotu w drugą wieżę WTC.

Amerykanie zdobyli film dwa tygodnie temu, jednak do tej pory nie informowali o tym, ponieważ sprawdzali autentyczność nagrania. (and)

d1g0d8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g0d8o
Więcej tematów