Trwa ładowanie...

USA proponują rezolucję sankcjonującą porozumienie z Iranem

USA przedłożyły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji sankcjonującej zawarte w Wiedniu porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego i zastępującej wcześniejsze rezolucje ONZ podejmowane od 2006 r., które wprowadzały sankcje wobec tego kraju.

Share
USA proponują rezolucję sankcjonującą porozumienie z Iranem
Źródło: Wikipedia
d3450ks

Według źródeł dyplomatycznych w ONZ, głosowanie nad rezolucją może odbyć się w końcu bieżącego tygodnia, lub na początku przyszłego.

Podkreśla się, że będzie to tylko formalność bowiem porozumienie wiedeńskie wynegocjowało pięć wielkich mocarstw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa (USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania) oraz Niemcy.

d3450ks

Porozumienie zawarte w Wiedniu przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Teheranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji zastosowanych przez Zachód. Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Według projektu rezolucji, do którego dotarła agencja Associated Press, tekst przewiduje natychmiastowe ponowne wprowadzenie sankcji, jeśli Iran nie będzie wywiązywał się z podjętych zobowiązań. Ponadto mechanizm nadzoru i środków kontrolnych przewidziany w porozumieniu wiedeńskim ma obowiązywać przez najbliższe 10 lat, po których ma zostać dokonana ocena sytuacji i ewentualne przedłużenie mechanizmu na kolejne 5 lat.

Iran podejrzewany był, że pod pretekstem rozbudowy energetyki atomowej realizował tajny program zbrojeń nuklearnych. Teheran zawsze odrzucał te oskarżenia.

d3450ks

Podziel się opinią

Share
d3450ks
d3450ks
Więcej tematów