USA pozwoliły na upadek ukraińskiej armii. "Bezbronny moment"
"W ciągu następnych kilku miesięcy może nastąpić upadek obrony Ukrainy i armii ukraińskiej" - pisze agencja Bloomberg, która rozmawiała z zachodnimi urzędnikami. Powodem jest brak wsparcia z USA. - Ukraina znajduje się w najbardziej bezbronnym momencie od lutego 2022 r. - mówią oficjele.
Jedno ze źródeł agencji wskazało również na problem ze spadającym morale Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednocześnie zachodni urzędnik stwierdził, iż Waszyngton "nie widzi żadnych oznak rychłego przełomu wojsk rosyjskich".
Portal The Moscow Times pisze, że "USA pozwoliły na upadek armii ukraińskiej, który nadejdzie w nadchodzących miesiącach".
USA o atakach Kijowa na rosyjskie rafinerie
Wcześniej Christopher Cavoli, najwyższej rangi dowódca wojsk NATO w Europie (SACEUR) przestrzegł, że Ukraina może przegrać "bez wznowienia wsparcia ze strony USA".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tego samego dnia przedstawicielka Pentagonu Celeste Wallander wyraziła dezaprobatę dla ukraińskich uderzeń w rosyjską infrastrukturę naftową. - Problem z atakowaniem infrastruktury krytycznej jest taki, że to są cele cywilne i mamy obawy, bo (jak dotąd) Ukraina trzyma się najwyższych standardów przestrzegania prawa konfliktów zbrojnych - powiedziała.
Dodała, że USA wyraziły Ukrainie swoje obawy, i zaznaczyła przy tym, że jak dotąd nie ma sygnałów, by ukraińska kampania wpłynęła na rosyjskie zdolności prowadzenia wojny.
- Rosja nie zdradza żadnych oznak, by miała się zatrzymać, ani nie zamierza się zatrzymać na Ukrainie (...) Rosja jest chronicznym zagrożeniem - powiedział Cavoli podczas wysłuchania w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów na temat rozmieszczenia sił USA w Europie. Cavoli wielokrotnie odpowiadając na pytania kongresmenów, przestrzegał przed konsekwencjami nieprzyjęcia przez Kongres pakietu środków na dalsze wsparcie Ukrainy.
- Nie potrafię przewidywać przyszłości, ale potrafię wykonywać proste obliczenia. Jeśli nie będziemy dalej wspierać Ukrainy, Ukrainie skończy się amunicja artyleryjska i rakiety obrony powietrznej dość szybko (...). Opierając się na moim ponad 37-letnim doświadczeniu w siłach zbrojnych USA, jeśli jedna strona jest w stanie strzelać, a druga nie jest w stanie odpowiadać, strona, która nie może strzelać, przegrywa - powiedział.
Dowódca wojsk NATO: Rosja ma przewagę 5 do 1
Podkreślił, że o ile w tej chwili z uwagi na konieczność racjonowania amunicji przez Ukraińców Rosja ma przewagę 5 do 1 w liczbie wystrzeliwanej amunicji, wkrótce może to się zmienić na 10 do 1.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przestrzegł w marcu, że bez pomocy USA, która utknęła w Kongresie, Kijów będzie się wycofywać "krok po kroku, małymi kroczkami". Później ukraiński przywódca powiedział, że ukraińskim Siłom Zbrojnym brakuje amunicji do obrony na wszystkich sektorach frontu, a także systemów Patriot.
24 lutego tego roku źródła "The New York Times" oceniły, że ze względu na problemy z pomocą amerykańską i braki amunicji Ukraina może być zmuszona do zamrożenia konfliktu. Według rozmówców publikacji w najlepszym wypadku "Ukraińcy rok 2024 wykorzystają na obronę, odbudowę i próby przeprowadzenia w przyszłym roku nowej kontrofensywy".
Z kolei Zełenski powiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy mają plan nowej kontrofensywy, ale jej realizacja wymaga pomocy wojskowej USA, w tym nowoczesnej broni.