USA nie wykluczają przełomu. Blinken w Polsce m.in. o broni dalekiego zasięgu dla Ukrainy
Sprawa udzielenia zgody Ukrainie na użycie rakiet dalekiego zasięgu do uderzania w cele w Rosji to jeden z głównych tematów, który jest poruszany podczas wizyty amerykańskiego sekretarza stanu w Polsce - dowiaduje się WP. Antony Blinken odniesie się do sprawy m.in. podczas spotkania z prezydentem i premierem.
12.09.2024 | aktual.: 12.09.2024 12:55
Stany Zjednoczone już oficjalnie nie wykluczają, że dadzą zielone światło Kijowowi na użycie broni dalekiego zasięgu, uderzyć na terenie Rosji. - Prezydent Joe Biden nie wyklucza pozwolenia Ukrainie na wystrzelenie takich rakiet – przyznał na początku tygodnia sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla Sky News. Była to reakcja szefa amerykańskiej dyplomacji na doniesienia o tym, że Iran dostarczył Moskwie broń krótkiego zasięgu.
Według informacji WP temat użycia broni dalekiego zasięgu przez Ukrainę pojawi się również podczas rozmów w Polsce. Źródła rządowe przyznają, że po wizycie Blinkena w Ukrainie wraz z brytyjskim szefem MSZ Davidem Lammym trwają konsultacje z innymi sojusznikami. – Stanowisko polskiego rządu w tej sprawie będzie komunikował premier – przekazują WP dwaj rozmówcy z rządu.
W piątek prezydent USA Joe Biden spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, żeby rozmawiać właśnie na temat pozwolenia dla ukraińskich sił zbrojnych na przeprowadzanie ataków na terytorium Rosji. - Sojusznicy spodziewają się, że spotkanie może przyspieszyć podjęcie decyzji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zełeński apeluje o zgodę USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podczas wizyty szefów MSZ USA i Wielkiej Brytanii podkreślił, że dla Ukrainy ważne jest jak najszybsze uzyskanie pozwolenia na użycie broni dalekiego zasięgu, którą dostarczają Stany Zjednoczone i inni partnerzy. Kijów od miesięcy apelował do Waszyngtonu o zgodę na możliwość atakowania rosyjskich celów w głąb Rosji.
Antony Blinken wylądował w Warszawie po godz 9. Zaplanowano spotkania się z prezydentem, premierem, szefem MSZ Radosławem Sikorskim, a w rozmowach będą brali również udział przedstawiciele MON. Wśród tematów rozmów pojawią się kwestie bezpieczeństwa, a także energetyki w tym budowa elektrowni atomowej w Polsce.
"Ta wizyta potwierdza bliskie i trwałe partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską i podkreśla nasze wspólne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w obronie przed niesprowokowaną rosyjską agresją. Wizyta Sekretarza pokazuje kluczową rolę naszego sojuszu i znaczenie dalszej współpracy w rozwiązywaniu globalnych wyzwań" – napisała ambasada USA w portalu X.
Podczas wizyty w Kijowie Antony Blinken zastrzegł, że obawa przed eskalacją wojny w wyniku ataków w głębi terytorium Rosji przy użyciu dostarczanych przez USA rakiet, jest jednym z czynników, które Stany Zjednoczone biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu zakazu takich ataków. Jednocześnie ma to nie być ani jedyny, ani decydujący czynnik.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo