USA: Korea Płn. wciąż nie umie miniaturyzować ładunków jądrowych
Korea Północna nie opanowała jeszcze technologii miniaturyzacji, potrzebnej do zbudowania pocisku nuklearnego - powiedział w Seulu zagranicznym dziennikarzom proszący o zachowanie anonimowości przedstawiciel władz USA.
15.05.2013 | aktual.: 15.05.2013 08:43
Wyraził on przekonanie, że Pjongjang nie ma jeszcze zdolności do zminiaturyzowania ładunku jądrowego i umieszczenia go na rakiecie, a także nie rozwiązał technicznie kwestii odpalenia pocisku rakietowego z głowicą nuklearną i jego wejścia w atmosferę.
- Nie sądzę, by umieli połączyć te elementy w całość - dodał przedstawiciel władz USA.
W kwietniu jeden z republikańskich kongresmanów informował o tajnym raporcie amerykańskiego wywiadu wojskowego DIA, według którego Korea Północna dysponuje ładunkami jądrowymi i rakietami zdolnymi do ich przenoszenia, choć o niskiej sprawności. Pentagon jednak określił te informacje jako nieścisłe.
Biały Dom w kwietniu zapewniał, że nie ma żadnych oznak, by Korea Północna była zdolna do operacyjnego użycia rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi.
Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonej w lutym trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, na którą Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. Wcześniejsze próby jądrowe Korei Płn. miały miejsce w 2006 i 2009 roku.
W odpowiedzi na sankcje ONZ Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku i zagroziła rakietowym uderzeniem nuklearnym na USA.