USA, Korea Płn. i partnerzy rozpoczęli rozmowy 6‑stronne
Szefowie delegacji USA, Korei Płn. i czterech innych państw uczestniczących w prowadzonych od kilku lat rozmowach sześciostronnych na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego spotkali się w Pekinie - podała japońska agencja Kyodo.
19.03.2007 05:40
Wznowienie negocjacji, których celem jest przede wszystkim zakończenie programu atomowego Korei Północnej, poprzedziło w poniedziałek ogłoszenie przez amerykańskie ministerstwo skarbu, iż USA i Korea Płn. w wyniku rozmów prowadzonych w chińskiej stolicy "osiągnęły zrozumienie" co do zamrożonych funduszy północnokoreańskich.
Sprawa tych zablokowanych przez Waszyngton funduszy groziła pokrzyżowaniem procesu negocjacyjnego i niezrealizowaniem wstępnego porozumienia osiągniętego 13 lutego w ramach rokowań sześciostronnych, w których uczestniczą też Korea Płd. Chiny, Rosja i Japonia.
Fundusze te, oceniane w sumie na 25 mln dol., mają być odblokowane przez Amerykanów z Banco Delta Asia w Makau, a następnie - jak podaje japońska agencja Kyodo - przekazane do Bank of China. Wg zgodnych informacji pochodzących z trzech różnych delegacji - japońskiej, południowokoreańskiej oraz amerykańskiej, po zwolnieniu będą one mogły być przeznaczone na zakupy o charakterze humanitarnym i oświatowym.
Waszyngton uwolni zamrożone fundusze, ale nadal utrzyma w mocy zakaz dokonywania przez wszelkie amerykańskie instytucje finansowe transakcji i zawierania umów z Banco Delta Asia, który jest blisko powiązany z Phenianem.
Sprawa północnokoreańskich funduszy, zablokowanych przez Waszyngton w związku z zarzutami dokonywania przez Phenian malwersacji finansowych, prania brudnych pieniędzy, a nawet fałszowania waluty, stanowiła od dwóch lat jedną z głównych kwestii spornych, utrudniających szersze porozumienie między obydwoma krajami, obejmujące również problem denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.
Amerykanie wymusili zamrożenie północnokoreańskich funduszy zgromadzonych w banku BDA w Makau, co - według strony północnokoreańskiej - przyczyniło się do impasu w rozmowach sześciostronnych.
W kilka miesięcy po przeprowadzonych latem i jesienią północnokoreańskich próbach rakietowych i atomowych, powrócono do stołu rokowań sześciostronnych i w połowie grudnia udało się osiągnąć wstępne porozumienie, na mocy którego Phenian zobowiązał się do stopniowego zamknięcia swego głównego reaktora jądrowego w zamian za pomoc gospodarczą, głównie w sferze paliwowo - energetycznej.
Na mocy lutowego porozumienia, Korea Płn. uzyskała 60 dni na zrealizowanie swej obietnicy co do programu atomowego, a USA zobowiązały się do uregulowania w ciągu 30 dni sprawy zablokowanych finansów północnokoreańskich.
Wg informacji z Pekinu, po uzgodnieniach w sprawach finansowych ma dojść w poniedziałek do spotkania między głównym negocjatorem amerykańskim Christopherem Hillem a wiceministrem KRLD Kim Kye Gwanem.