USA. Amerykańska Polonia pisze list do senatorów ws. restytucji mienia
"Amerykańscy senatorowie nie biorą pod uwagę tragicznej i skomplikowanej historii Polski" - twierdzą przedstawiciele organizacji polonijnych. W liście do polityków obradujących na Kapitolu krytykują 88 senatorów, którzy wezwali Sekretarza Stanu do zdecydowanych działań ws. restytucji majątku ocalałych z Holocaustu.
Przypomnijmy: "Polska nie wypełniła jeszcze obietnic złożonych ocalałym z Holokaustu i innym osobom, których majątek został skonfiskowany" - stwierdzili amerykańscy deputowani. Politycy w liście do Mike'a Pompeo dodali, że "nadszedł czas, gdy ostatni ocaleni z Holokaustu wciąż żyją, by poprzeć nasze słowa sensownym działaniem". Więcej o sprawie przeczytacie TU.
Teraz zareagowały liczne organizacje polonijne. W odpowiedzi senatorom zaznaczyli, że muszą "zdecydowanie zaprotestować przeciwko licznym nieścisłościom w nim zawartych oraz brakowi rozróżnienia pomiędzy uzasadnionymi prawnie żądaniami zwrotu własności, a roszczeniami pozaprawnymi".
"Żaden inny naród nie został tak boleśnie doświadczony w trakcie trwania II Wojny Światowej oraz po jej zakończeniu jak Polska" - piszą sygnatariusze listu. "Jeszcze mocniej komplikuje sytuację Polski fakt, że skala zniszczeń materialnych była niespotykana, a Warszawa, stolica, zrównana z ziemią i zamieniona w stertę gruzów. Ponadto Polska nigdy nie otrzymała jakiejkolwiek rekompensaty zarówno za poniesione ogromne straty materialne, jak i za niezliczoną liczbę ludzkich ofiar" - dodają.
Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”
Amerykańska Polonia przypomina także, że nad Wisłą funkcjonują przepisy i mechanizmy umożliwiające zwrot dóbr ich prawowitym właścicielom. "Wielu z nich, członkowie różnych grup etnicznych, bądź ich spadkobiercy, składają już od dawna wnioski w polskich sądach o odzyskanie nieruchomości i majątki te często zostają im zwracane lub wypłacane są im rekompensaty za utraconą własność" - podkreślili w liście.
Przedstawiciele organizacji polonijnych krytykują także amerykańskie organizacje żydowskie. "Stosują one różnorodne często naganne metody, a osoby tam pracujące uciekają się czasem do oszustw w celu wzbogacenia się, tym samym powinny być one traktowane z dużą dozą nieufności" - uważają. Według nich organizacje "nie były i nie są legalnymi spadkobiercami obywateli II Rzeczypospolitej, jak również podmiotami prawnymi zdolnymi dziedziczyć po podmiotach prawnych istniejących w przedwojennej Polsce".
Na koniec apelu do amerykańskich senatorów dodają, że w przyszłości liczą od senatorów na większą bezstronność i brak antypolskich uprzedzeń. Pod listem do senatorów podpisali się m.in. przedstawiciele organizacji takich jak Polonia Institute, Coalition of Polish Americans czy Polish American Advocacy Group.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl