Trwa ładowanie...
d4lkbgm
rocznica
16-12-2003 14:00

Uroczystości rocznicowe w "Wujku"

W Katowicach rozpoczęły się uroczystości z okazji 22. rocznicy tragicznych wydarzeń w kopalni "Wujek". 16 grudnia 1981 r. podczas od milicyjnych kul zginęło tam 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

d4lkbgm
d4lkbgm

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach. Po mszy jej uczestnicy przemaszerują przed Pomnik Krzyż Górników, tam zostaną złożone wieńce i kwiaty, odbędzie się również apel poległych.

Wydarzenia w Kopalni Wujek były najtragiczniejszym momentem stanu wojennego. Strajk rozpoczął się 13 grudnia i był reakcją załogi na internowanie przewodniczącego zakładowej "Solidarności", Jana Ludwiczaka.

15 grudnia do strajkujących dotarła tragiczna wiadomość o brutalnej pacyfikacji huty Baildon oraz kopalń Jastrzębie i "Manifest Lipcowy". Wówczas górnicy rozpoczęli przygotowania do obrony oraz budowę barykad.

16 grudnia na teren kopalni wkroczyło wojsko. Do akcji użyto też plutonu specjalnego milicji. Doszło do starć między oddziałami milicji a górnikami. Na miejscu od kul zginęło 6 górników. Siódmy zmarł w kilka godzin po operacji. Dwóch następnych zmarło w styczniu 1982 r. nie odzyskując przytomności. Poważne rany postrzałowe odniosło 22 strajkujących, kilkudziesięciu odnioslo inne obrażenia.

d4lkbgm

Wielu górników biorących udział w strajku zostało zwolnionych i było nękanych przez milicję i sądy. Przez dwadzieścia dwa lata nie udało się osądzić winnych śmierci dziewięciu górników, mimo, iż proces wznawiany był dwukrotnie i łącznie trwał siedem lat. Rodziny Józefa Czekalskiego, Krzysztofa Gizy, Ryszarda Gzika, Bogusława Kopczaka, Zenona Zająca, Zbigniewa Wilka, Andrzeja Pełki, Jana Stawisińskiego i Joachima Gnidy wciąż czekają na sprawiedliwy wyrok.

d4lkbgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lkbgm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj