Trwa ładowanie...
d3kxtm4

Uroczystości dziękczynne w Starym Sączu

Górnicy z kopalni soli w Wieliczce wzięli udział w niedzielnych uroczystościach dziękczynnych przy grobie św. Kingi w Starym Sączu. Została tam poświęcona bryła soli, z której powstanie postać świętej, uważanej za patronkę górników wydobywających sól. Kamienny posąg ma być dziękczynieniem za ocalenie kopalni w Wieliczce od zalania przez wodę 10 lat temu.

Share
d3kxtm4

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się na rynku w Starym Sączu. Stamtąd wyruszyła procesja górników z bryłą soli. Kryształ został poświęcony w klasztorze sióstr klarysek, gdzie znajduje się grób świętej Kingi. Górnicy przywieźli ze sobą także trzy mniejsze bryły solne. Jedna z nich zostanie podarowana papieżowi, druga trafi do kopalni soli w Wieliczce, a trzecia zostanie przekazana do katedry w Eger na Węgrzech.

Górnicy wydobywający sól uważają św. Kingę za swoją patronkę. Legenda głosi, że Kinga, widząc nędzę materialną mieszkańców Bochni, wskazała miejsce, gdzie miała znajdować się sól. Tak rozpoczęła działalność bocheńska kopalnia soli.

Kinga żyła w XIII w., była córką węgierskiego króla Beli IV. Wyszła za króla Bolesława Wstydliwego, z którym żyła w ślubach czystości.

Zasłynęła niezwykłą pobożnością i wrażliwością społeczną. Po śmierci męża zamieszkała jako klaryska w ufundowanym przez siebie klasztorze w Starym Sączu. Tam zmarła w 1292 r. Jan Paweł II ogłosił bł. Kingę świętą w czasie pobytu w Starym Sączu w czerwcu 1999 r. (miz)

d3kxtm4

Podziel się opinią

Share
d3kxtm4
d3kxtm4
Więcej tematów