Trwa ładowanie...
d3q48kl
26-01-2010 10:10

Uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz

Uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego KL Auschwitz odbędą się w środę w Oświęcimiu. W obchodach na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau weźmie udział ok. 150 byłych więźniów, a także politycy, m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

d3q48kl
d3q48kl

Podczas głównej uroczystości, którą poprowadzi były więzień Auschwitz August Kowalczyk, głos zabierze trzech byłych więźniów obozu: Władysław Bartoszewski, Marian Turski i Edward Paczkowski.

August Kowalczyk urodził się w 1921 roku. Został aresztowany w 1940 roku na Słowacji podczas próby przekroczenia granicy i deportowany do Auschwitz 4 grudnia 1940 roku. 28 maja 1942 roku został osadzony w karnej kompanii, skąd zbiegł podczas buntu 10 czerwca 1942 roku. Dzięki pomocy mieszkańców Bojszów i Oświęcimia przedostał się na Śląsk, a potem do Krakowa. Do końca okupacji walczył w szeregach AK w miechowskiem. Po wojnie został aktorem.

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku. Od września 1940 do kwietnia 1941 roku był więźniem KL Auschwitz (numer obozowy 4427). W 1942 roku stał się współzałożycielem Rady Pomocy Żydom "Żegota". Działał w konspiracji AK. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK. Po wojnie był przetrzymywany w komunistycznych więzieniach. Do roku 1981 potajemnie współpracował z Radiem Wolna Europa. Wykładał historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był sekretarzem generalnym polskiego PEN Klubu. Współtworzył konspiracyjne Polskie Porozumie Niepodległościowe. Internowany po ogłoszeniu stanu wojennego. W III Rzeczypospolitej dwukrotnie szefował polskiej dyplomacji. Obecnie jest sekretarzem stanu w kancelarii premiera, pełnomocnikiem do spraw dialogu międzynarodowego. Odznaczony Orderem Orła Białego i medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Marian Turski urodził się w 1926 roku w Druskiennikach nad Niemnem. Od 1942 roku przebywał w łódzkim getcie, później w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, skąd w 1945 roku wyruszył w "marszu śmierci" do Buchenwaldu. Po wojnie pracował w wydziale prasy PZPR. Od 1958 roku kierował działem historycznym tygodnika "Polityka". Turski jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Rady Muzeum Historii Żydów Polskich, a także przewodniczy Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny.

d3q48kl

Edward Paczkowski jest polskim Romem. Urodził się w 1929 roku. Mieszkał z rodzicami i liczną rodziną w wędrownym taborze. We wrześniu 1942 roku został aresztowany wraz z rodziną i deportowany do Auschwitz 29 września 1942 roku w transporcie mężczyzn z radomskiego więzienia. W 1944 roku przeniesiony do Buchenwaldu, a następnie Bergen-Belsen. Z całej rodziny wojnę przeżył tylko on.

Po wystąpieniach byłych więźniów głos zabiorą prezydent i premier Polski, premier Izraela, a także reprezentujący Rosję na uroczystościach minister edukacji i nauki Andriej Fursenko.

Główną uroczystość zwieńczy wspólna, żydowska i chrześcijańska, modlitwa przed pomnikiem ofiar obozu. Uczestnicy zapalą znicze. Prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu towarzyszyć będzie troje byłych więźniów Auschwitz: Zofia Posmysz-Piasecka, Eva Kor i Jerzy Ulatowski.

Zofia Posmysz-Piasecka urodziła się w 1923 roku w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Aresztowana w kwietniu 1942 roku w Krakowie, skąd 30 maja 1942 roku została wywieziona do KL Auschwitz. Od czerwca do sierpnia 1942 roku była osadzona w karnej kompanii w Budach. 18 stycznia 1945 roku została ewakuowana do KL Ravensbrueck. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 roku w Neustadt-Glewe, podobozie KL Ravensbrueck. Wróciła do Polski. Jest autorką książek o tematyce obozowej. Największą popularność zdobyła "Pasażerka".

d3q48kl

Eva Moses Kor urodziła się w 1934 roku. Jest rumuńską Żydówką. Do Auschwitz deportowana została wraz z siostrą bliźniczką Miriam w 1944 roku. Stała się obiektem pseudomedycznych eksperymentów lekarza SS Josefa Mengele. Wraz z siostrą doczekała wyzwolenia w Auschwitz przez Armię Radziecką. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Jerzy Ulatowski (numer obozowy 192 823) urodził się 15 kwietnia 1931 roku w Warszawie. Do Auschwitz trafił z matką i siostrą 12 sierpnia 1944 roku z Pruszkowa, gdzie zgromadzono ludność cywilną powstańczej Warszawy. W obozie byli aż do ewakuacji, czyli do stycznia 1945 roku. Na kilka dni przed wyzwoleniem udało im się zbiec z obozu i ukryć w domu Agaty i Jana Baraniaków w miejscowości Brzeszcze. Tam doczekali wyzwolenia przez wojska radzieckie.

Główną uroczystość poprzedzi w środę przed południem międzynarodowa konferencja ministrów edukacji "Auschwitz - Pamięć, Odpowiedzialność, Edukacja" w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. W południe, bezpośrednio przed uroczystościami, w oświęcimskim kościele Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeżyli.

d3q48kl

W byłym Auschwitz I otwarta zostanie czasowa wystawa upamiętniająca wyzwolenie obozu przez Armię Czerwoną, a także pomoc radziecką oraz pomoc oświęcimian dla ocalonych więźniów.

Po zakończeniu uroczystości rocznicowych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbędzie się sympozjum, podczas którego powołane zostanie Europejskie Forum na rzecz Praw Człowieka. "Forum ma wspierać i integrować podmioty społeczeństwa obywatelskiego oraz instytucje nauki i edukacji, które zajmują się prawami człowieka" - powiedział prezes Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono, Waldemar Rataj.

Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. Przed południem zwiadowcy dywizji weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzono centrum Oświęcimia, a ok. godz. 15.00, po krótkiej potyczce z wycofującymi się Niemcami, weszli jednocześnie na teren KL Auschwitz I i do oddalonego o mniej więcej 2 km Auschwitz II-Birkenau. W walkach o wyzwolenie Auschwitz, Birkenau, Monowitz oraz miasta Oświęcimia zginęło ponad 200 żołnierzy radzieckich.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

d3q48kl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q48kl
Więcej tematów