Upały w Polsce zagrażają życiu. Oparzenia słoneczne, przegrzanie, udar - jak się przed nimi chronić?

Polska ogarnięta falą upałów. Jest gorąco, a będzie jeszcze gorzej. Sprawdź, co może nam dolegać i jak udzielić pierwszej pomocy

Upały w Polsce zagrażają życiu. Oparzenia słoneczne, przegrzanie, udar - jak się przed nimi chronić?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Upały w Polsce – co może nam dolegać?

Zalewa nas fala upałów, a termomenty pokażą nawet 34 stopnie. W trosce o nasze bezpieczeństwo należy zorientować się, jakie skutki niesie ze sobą fala upałów. Mowa tu o naszym zdrowiu. Należy podkreślić, że intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu lub mocno nagrzanym miejscu mogą skutkować urazem termicznym, który w konsekwencji może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.

Oparzenia słoneczne – objawy i pierwsza pomoc

Wśród objawów oparzeń słonecznych wymienia się:

- zaczerwienienie skóry
- bolesność i swędzenie
- występowanie pęcherzy
- gorączkę
- silne bóle głowy

Pierwsza pomoc: Oparzona osoba powinna niezwłocznie wziąć zimny prysznic. Należy za pomocą mydła usunąć z ciała wszystkie olejki i krem. Miejsca oparzone należy dłużej polewać zimną wodą. W przypadku wystąpienia pęcherzy, trzeba wykonać sterylny, suchy opatrunek i skorzystać z fachowej opieki medycznej.

Przegrzanie – objawy i pierwsza pomoc

Wśród objawów przegrzania wymienia się:

- osłabienie
- zawroty głowy
- skurcze mięśni (szczególnie brzucha i nóg)
- nudności
- wymioty
- utraty przytomności

Pierwsza pomoc: Należy niezwłocznie ułożyć osobę poszkodowaną w chłodnym miejscu i unieść jej nogi na wysokość 20-30 cm. Trzeba poluzować ubranie i za pomocną zimnej, mokrej tkaniny przygotować okład służący do obniżenia temperatury. Wodę powinno podawać się wraz z solą. Najlepiej jeżeli chory będzie spożywał ją małymi łykami. Jeżeli wystąpią utraty świadomości przy wyczuwalnych oddechu i tętnie, zaleca się ułożyć poszkodowanego na boku.

Udar słoneczny – objawy i pierwsza pomoc

Wśród objawów udaru społecznego wymienia się:

- zawrotu i silne bóle głowy
- osłabienie
- zaczerwienienie i poparzenia skóry
- uczucie niepokoju
- zaburzenia widzenia
- dreszcze
- wymioty
- wysoka gorączka
- przyspieszenie tętna
- obfite pocenie na początku, później utratę potliwości
- zaburzenia oddychania

Pierwsza pomoc: Należy jak najszybciej odprowadzić chorego lub przenieść chorego w zaciemnione miejsce. Jeżeli twarz poszkodowanego jest blada zaleca się, żeby ułożyć głowę niżej od tułowia. Gdy twarz jest czerwona lepiej położyć chorego w pozycji półleżącej. Głowę i klatkę piersiową powinno się przykryć zimnymi okładami. Niezwykle ważne jest, żeby co monitorować temperaturę ciała (mierzyć ją nawet co 10 min!). Gdy obniży się do 38 stopni ochładzanie można przerwać.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)