Trwa ładowanie...

Unikają poboru. Służby tropią uciekających Ukraińców

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o serii zatrzymań w związku z uchylaniem się od poboru do wojska. SBU wskazała też sposoby unikania armii przez Ukraińców. Wśród aresztowanych jest np. oficer z komendy uzupełnień, który za łapówki fałszował dokumenty.

Ukraina. Zatrzymania za pomoc w uchylaniu się od mobilizacjiUkraina. Zatrzymania za pomoc w uchylaniu się od mobilizacjiŹródło: PAP, fot: AA/ABACA
d3mm63r
d3mm63r

Ukraińskie służby przekazały, że ujawniono pięć kolejnych przypadków uchylania się od mobilizacji oraz nielegalnego wyjazdu obywateli w wieku poborowym za granicę.

Wojna w Ukrainie. Zaświadczenie z uczelni za łapówkę

W obwodzie tarnopolskim funkcjonariusze SBU zatrzymali oficera rejonowego wojskowego biura poborowego, który oferował uniknięcie mobilizacji poprzez formalne rozpoczęcie nauki w jednej z miejscowych uczelni bez konieczności fatygowania się osobiście i podejmowania trudów studiowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Lekcje w tunelach metra. Nowy rok szkolny w Ukrainie

Mężczyzna obiecywał swoim klientom "uruchomienie swoich kontaktów" w placówkach edukacyjnych. Za swoje pośrednictwo brał 2 tys. dolarów od osoby.

d3mm63r

W obwodzie mikołajowskim młody mężczyzna próbował przekupić oficera wojskowej komendy uzupełnień. Żołnierz zgłosił jednak tę "ofertę" swoim przełożonym. Mężczyznę, który próbował wręczyć łapówkę, zatrzymano - informuje SBU.

Tak Ukraińcy unikają mobilizacji. SBU o wpadkach

W obwodzie iwanofrankowskim zatrzymano natomiast dwóch mieszkańców, którzy za opłatą przewozili ludzi quadami przez "zieloną granicę" w Karpatach. SBU nie poinformowała, do jakiego kraju trafiali uchylający się od poboru, ale prawdopodobnie chodzi o Rumunię.

W obwodzie zakarpackim zatrzymano dwie osoby za wskazywanie dogodnych ścieżek do przekroczenia granicy. Usługa była płatna.

W obwodzie rówieńskim mężczyźni wyjeżdżali w fikcyjne zagraniczne delegacje w charakterze managerów ukraińskich holdingów rolniczych. Powodem wyjazdu były rzekome negocjacje z zagranicznymi partnerami handlowymi.

d3mm63r

Źródła: UNIAN, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mm63r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3mm63r
Więcej tematów