Trwa ładowanie...
d4anqso

Unijny Trybunał ponad parlamentami narodowymi

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) z
siedzibą w Luksemburgu nawołuje sądy krajowe do tego, aby nie
kierowały się prawem stanowionym w sytuacji gdy jest ono sprzeczne z prawem wspólnotowo-unijnym. ETS zachęca by traktowały to ostatnie jako nadrzędne, bez konieczności żądania lub oczekiwania uprzedniego uchylenia krajowych przepisów przez ustawodawcę - pisze "Nasz Dziennik".

d4anqso

Według gazety zasadne jest więc pytanie, czy parlamenty narodowe są jeszcze potrzebne, jeżeli ETS nie widzi potrzeby ich działania. Warto zastanowić się nad rolą Trybunału i ją na nowo zdefiniować w traktacie reformującym UE. Do rozpoczęcia szczytu w Lizbonie 18 października pozostało jeszcze kilka dni. Polski kompromis w sprawie systemu głosowania w Radzie UE nie da nic, jeżeli ETS obejdzie go poprzez swoje orzecznictwo i de facto zakończy suwerenność Polski - podkreśla "Nasz Dziennik".

Gazeta przypomina, że wyrokiem z 21 czerwca 2007 r. ETS orzekł: "W razie stwierdzenia dyskryminacji sprzecznej z prawem wspólnotowym sąd krajowy zobowiązany jest - dopóki nie zostaną przyjęte środki zmierzające do przywrócenia równego traktowania - do niestosowania wszelkich dyskryminujących przepisów krajowych bez konieczności żądania lub oczekiwania uprzedniego uchylenia tych przepisów przez ustawodawcę oraz do zastosowania wobec członków gorzej traktowanej grupy przepisów obowiązujących wobec osób należących do tej drugiej kategorii".

W uzasadnieniu tego wyroku ETS wskazuje, że w świetle zasady lojalnej współpracy zapisanej w art. 10 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską państwa członkowskie mają obowiązek usuwania bezprawnych skutków naruszenia prawa wspólnotowego.

W tym kontekście jak bumerang powraca temat niemieckich roszczeń majątkowych wobec Polski - akcentuje "Nasz Dziennik" wskazując, że ETS nie tylko orzeka o zgodności z prawem, lecz de facto prawo stanowi i czyni to jedynie na podstawie swojej "świetności". Poprzez swoje orzecznictwo uzurpuje sobie pozycję ustawodawcy.

Rola ETS powinna zostać zredukowana do roli sądu. Jeżeli nie byłoby to możliwe, wtedy warto się zastanowić nad wprowadzeniem zapisu do traktatu reformującego UE, według którego poszczególne parlamenty narodowe mogłyby przegłosowywać orzeczenia ETS jako nieobowiązujące w danym państwie członkowskim - proponuje "Nasz Dziennik".(PAP)

d4anqso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4anqso
Więcej tematów