Unieważnienie matury. Kiedy egzamin może zostać uznany za nieważny?
Od 7 do 25 maja abiturienci będą mierzyć się z egzaminami maturalnymi. Obowiązkowo przystąpią do matur na poziomie podstawowym z trzech przedmiotów, co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz matur ustnych. Kiedy komisja może unieważnić maturę? Jakie konsekwencje dla zdającego niesie ta decyzja?
Tegoroczne matury - podobnie, jak przed rokiem - odbywają się w dwóch formułach: nowej formule 2023 oraz starej formule 2015. Niezależnie od tego, którą z nich będą mierzyć się maturzyści, określone zachowania mogą doprowadzić do unieważnienia egzaminu. Co istotne, w szczególnych przypadkach anulowanie egzaminu może zostać zarządzone dla całej grupy zdających.
Matura 2024. Unieważnienie egzaminu. Kiedy?
Niektóre zachowania zdających mogą doprowadzić do unieważnienia egzaminu. To wiąże się natomiast z jego niezdaniem oraz brakiem możliwości przystąpienia do matur w terminie poprawkowym. Jakie zachowania mogą doprowadzić do unieważnienia matury?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszą zakazaną czynnością, jest ściąganie. Abiturienci przyłapani na oszukiwaniu w czasie egzaminu muszą liczyć się z jego unieważnieniem. Zakazane jest również zakłócanie przebiegu egzaminu - na przykład przez nieuzasadnione chodzenie po sali bądź rozmowy z innymi zdającymi. Osobom, które dopuszczają się tego, najczęściej unieważnia się egzamin.
Centralna Komisja Egzaminacyjna co roku informuje również o zakazie wnoszenia na salę egzaminacyjną telefonów, smartwatch'y czy innych urządzeń elektronicznych. Maturzyści, którzy mimo zakazu wniosą zakazane urządzenia, narażają się na unieważnienie egzaminu. Co istotne, takie konsekwencje może przynieść samo zabranie ze sobą niedozwolonych urządzeń, a nie korzystanie z nich.
Wskazane przykłady dotyczą przede wszystkim konsekwencji, które mogą spotkać jednostki. W określonych przypadkach komisja może jednak zdecydować o unieważnieniu matury dla całej grupy zdających. Dzieje się tak w przypadku podejrzenia wycieku treści matur lub ich niesamodzielnego rozwiązania przez przebywających w sali zdających - na przykład w przypadku, gdy egzaminator sprawdzający prace zauważy, że odpowiedzi na poszczególne pytania powtarzają się w kolejnych arkuszach.
Matura 2024. Ile procent trzeba zdobyć, by zdać egzamin?
Aby zdać egzaminy maturalne na poziomie podstawowym, niezbędne jest zdobycie co najmniej 30 procent punktów z przedmiotów obowiązkowych. Próg ten dotyczy również egzaminów w części ustnej. W przypadku egzaminów na poziomie rozszerzonym, w 2024 roku wciąż nie obowiązuje określony próg zdawalności.