Trwa ładowanie...

UNICEF: coraz więcej dzieci umiera przedostając się z Afryki do Europy

W ciągu ostatnich trzech miesięcy co najmniej 1354 uchodźców i migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym próbując przedostać się z Afryki Północnej do Europy; wśród nich ok. 190 to dzieci - alarmuje UNICEF. Większość osób zginęła próbując przedostać się drogą morską z Libii do Włoch. W porównaniu do tego samego okresu w latach 2015-2016 to niemal 13 razy więcej.

UNICEF: coraz więcej dzieci umiera przedostając się z Afryki do EuropyŹródło: PAP/EPA, fot: Ucuncu Cegdom
d2x0muk
d2x0muk

UNICEF zaznacza, że wiele dzieci-uchodźców w 2016 r. podróżowało bez opieki, a ich zgony często nie były zgłaszane. Organizacja ocenia, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć nie jest znana.

Kryzys związany z uchodźcami i migrantami jest jednym z tematów spotkania 28. przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej, jaki odbywa się w piątek na Malcie.

- Rosnąca liczba dzieci, które giną podczas drogi z Afryki Północnej do Włoch pokazuje, jak bardzo jest to ryzykowna wyprawa. Rządy państw po obu stronach Morza Śródziemnego powinny zrobić wszystko, aby zapewnić tym dzieciom bezpieczeństwo - mówi Justin Forsyth, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

d2x0muk

- Od decyzji podjętych na szczycie może zależeć życie tysięcy dzieci-uchodźców i migrantów przetrzymywanych w Libii lub podróżujących przez ten kraj - ocenił Forsyth.

UNICEF apeluje do państw członkowskich Unii Europejskiej, aby podjęły działania, które mogą ochronić dzieci uchodźców i migrantów. Chodzi m.in. o intensyfikację działań dotyczących zapobiegania wykorzystaniu i handlowi dziećmi oraz stosowanie zasady non-refoulement, która zakazuje deportacji dzieci do kraju, w którym groziłoby im niebezpieczeństwo. Zdaniem UNICEF, zawracanie łodzi do Libii bez odpowiedniego planu ochrony dzieci jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację.

UNICEF apeluje również o zwiększenie finansowania programów ochrony dzieci w Libii oraz inwestowanie w ośrodki rejestracji i tymczasowej opieki w Libii, które powinny udzielać pomocy medycznej i edukacyjnej i nigdy nie przetrzymywać dzieci ze względu na ich status migracyjny. UNICEF postuluje także inwestowanie w programy łączenia rodzin, aby uchodźcy i migranci nie zwracali się o pomoc do przemytników.

Organizacja przypomina, że jest obecna na szlakach migracyjnych, również w Libii, gdzie udziela dzieciom uchodźców i migrantów pomocy wodno-sanitarnej, medycznej, edukacyjnej i ochronnej.

d2x0muk

"W środową noc, UNICEF wraz z organizacją Intersos uratował przed utonięciem w Morzu Śródziemnym 754 osoby, w tym 148 dzieci podróżujących bez opieki. W ciągu ostatnich kilku dni włoska straż przybrzeżna przy pomocy UNICEF i Intersos uratowała 285 dzieci" - podaje organizacja.

Z danych UNICEF wynika, że w 2016 r. do Włoch drogą morską dotarło 28,2 tys. dzieci. Spośród nich 91 proc. (25,8 tys.) podróżowało bez opieki lub było rozdzielonych z rodzinami. W porównaniu do roku 2015 liczba ta jest ponad dwa razy wyższa.

d2x0muk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x0muk
Więcej tematów