ŚwiatUnia wesprze finansowo muzeum Auschwitz-Birkenau

Unia wesprze finansowo muzeum Auschwitz-Birkenau

Unia Europejska podjęła zobowiązania dotyczące udzielenia wsparcia finansowego muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował premier Czech Mirek Topolanek w liście do europosła Bogusława Sonika.

Unia wesprze finansowo muzeum Auschwitz-Birkenau
Źródło zdjęć: © PAP

- Jestem szczęśliwy, mogąc poinformować, że UE podjęła ostatnio zobowiązania w sprawie wsparcia finansowego dla tego miejsca - napisał Topolanek. Nie sprecyzował jednak, o jaką decyzję UE chodzi ani jak wysokie byłoby wsparcie.

W Komisji Europejskiej poinformowano, że w Dyrekcji ds. polityki regionalnej rozpatrywane są dwa polskie wnioski o wsparcie muzeum Auschwitz-Birkenau z unijnych funduszy. Jeden dotyczy konserwacji dwóch bloków (2 i 3) w Auschwitz I, a drugi konserwacji drewnianych baraków na terenie obozu.

List Topolanka jest odpowiedzią na wystosowany 30 stycznia apel posła Sonika o wsparcie muzeum Auschwitz-Birkenau. "Jeżeli nie podejmiemy niezbędnych działań i pozostawimy Muzeum bez wsparcia, w ciągu najbliższych lat nastąpią nieodwracalne zmiany, w wyniku których to Miejsce Pamięci straci swą autentyczność i popadnie w ruinę" - napisał Sonik do Topolanka.

O wsparcie fundacji na rzecz konserwacji obozu zagłady Auschwitz-Birkenau apelował też w lutym, podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak mówił, wcześniej list w tej sprawie wysłał "do szefów państw i rządów europejskich i nie tylko" premier Donald Tusk.

Zdaniem Sikorskiego, gdyby fundacji udało się zgromadzić fundusze w wysokości 120 mln euro, mogłaby ona co roku przeznaczać od 6 do 7 mln euro na konserwację 200-hektarowego obozu i znajdujących się na jego terenie 150 budynków i tysięcy eksponatów.

W styczniu powstała Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego środki na konserwację dawnego obozu - z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat krajów Unii Europejskiej.

Dotychczas muzeum Auschwitz-Birkenau utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5% budżetu.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)