PolskaUnia na Polsce korzysta

Unia na Polsce korzysta

Blisko połowa ankietowanych (47%.) sądzi, że zyski z wzajemnych kontaktów między Polską a Unią Europejską czerpią głównie kraje unijne. Prawie o połowę mniej osób (26%) uważa, że relacje te są symetryczne, przynoszą jednakowe korzyści i Polsce i Unii - wynika z sondażu CBOS.

Z badań wynika ponadto, że niespełna co dziesiąta osoba (9 proc.) jest zdania, że beneficjentem dotychczasowych stosunków jest przede wszystkim nasz kraj. Wyniki lutowego sondażu CBOS wskazują, że w ciągu ostatniego roku poprawiło się postrzeganie dotychczasowych stosunków Polski z Unią Europejską. Zmniejszyło się poczucie, że korzystają z nich przede wszystkim państwa Piętnastki.

Według CBOS, nadal prawie połowa badanych (47%) jest zdania, że ze względu na stan gospodarki Polska nie jest jeszcze przygotowana do zjednoczenia z UE. Od ostatniego sondażu wzrosło poparcie dla niezwłocznej integracji Polski z UE - podkreśla CBOS. Obecnie blisko 2/5 ankietowanych (38%) uważa, że Polska powinna jak najszybciej wejść do UE, ponieważ członkostwo w tej organizacji uzdrowi naszą gospodarkę.

W ostatnim roku umocniło się przekonanie, że integracja z UE przyniesie Polsce więcej korzyści niż strat (wzrost wskazań z 40% do 42) - podkreśla CBOS.

Większą niepewność respondentów budzi wpływ akcesji na ich życie osobiste. Obawy z nią związane (wyraża je 28%) są niemal tak samo silne jak nadzieje (32%).

Mimo iż w opinii społecznej członkostwo Polski w Unii przyniesie naszemu krajowi więcej korzyści niż strat, jednak beneficjentem zjednoczenia będą - zdaniem 44% badanych - przede wszystkim państwa Piętnastki.

Optymizm w przewidywaniu skutków integracji wiąże się w głównej mierze z nadzieją na poprawę funkcjonowania systemu społeczno-gospodarczego i politycznego.

Połowa Polaków uważa, że integracja przyczyni się do polepszenia stanu polskiej gospodarki. Nadzieje te dotyczą przede wszystkim funkcjonowania sektora prywatnego. Pomimo dość wyraźnej w ostatnich latach poprawy przewidywań dotyczących przyszłości gospodarstw rolnych, nadal najliczniejsi są wyraziciele poglądu (42%), że rolnicy stracą na integracji.

Mimo iż Polacy częściej spodziewają się poprawy (38%) niż pogorszenia (26%) materialnych warunków życia ludzi po wejściu do UE, jednocześnie przewidują, że efektem integracji będzie wzrost cen towarów i usług. Przede wszystkim obawiają się wzrostu cen gruntów (47%), żywności (73%) i energii (69%).

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 lutego 2003 roku na reprezentatywnej grupie 1006 dorosłych Polaków. (reb)

Źródło artykułu:PAP
polskacbosue
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)