UNCTAD: rok 2000 rekordowy pod względem inwestycji na świecie
Ubiegły rok był rekordowy pod względem napływu inwestycji zagranicznych na świecie. Łączna ich wartość sięgnęła 1.270 mld USD, co oznacza 18-proc. wzrost w relacji do 1999 roku - poinformował we wtorek Adam Pawłowicz, prezes PAIZ.
Prezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych przedstawił dane światowego raportu inwestycyjnego, który został opracowany przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. handlu i rozwoju UNCTAD.
Pawłowicz powiedział, że od 1997 r. gwałtownie rosną bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie. Jednak w ocenie autorów raportu w tym roku napływ będzie mniejszy niż w 2000 r.
Z danych UNCTAD wynika, że najwięcej inwestycji ulokowano w 2000 r. w USA, czyli 281 mld USD, a krajem, który ulokował na świecie najwięcej inwestycji, była Wielka Brytania z kwotą 250 mld USD.
W 2000 r. w 51 krajach wartość napływu inwestycji zagranicznych przekroczyła 1 mld USD, a w 33 krajach wartość odpływu przekroczyła 1 mld USD.
Nadal najwięcej inwestycji zostało ulokowanych w krajach rozwiniętych (ponad trzy czwarte całości). Autorzy raportu podają, że przepływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest silnie skoncentrowany - aż trzy czwarte trafia do 10 krajów.
Inwestycje napływają głównie do krajów otwartych, przyjaznych dla gospodarki rynkowej - powiedział Dariusz Rosati, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Europa Środkowo-Wschodnia utrzymała w ubiegłym roku swój 2-procenotwy udział w światowych przepływach. W 2000 r. ulokowano w tym regionie 25,5 mld USD, przy czym najwięcej w Polsce, bo aż 39%. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (18%), a za nimi Rosja (11%).
Także w napływie inwestycji w ostatniej dekadzie do tego regionu Polska jest liderem (30% wszystkich inwestycji), a za nią ulokowały się kolejno: Czechy (17%), Węgry (16%), Rosja (15%). (jd)