Dopięli wszystkie formalności. Zełenski podpisał umowę z UE
Unia Europejska zawarła umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. W czwartek w Brukseli podpisali ją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Nie tylko Unia Europejska, ale także Litwa i Estonia zawarły dwustronne porozumienia z Ukrainą, co pokazuje, jak szeroko rozumiane jest znaczenie bezpieczeństwa w regionie.
Zgodnie z treścią umowy, Unia Europejska zobowiązuje się do zapewnienia Ukrainie i jej obywatelom wsparcia na wielu płaszczyznach. Wsparcie to obejmuje pomoc polityczną, finansową, gospodarczą, humanitarną, wojskową i dyplomatyczną. Unia zobowiązała się do kontynuowania tej pomocy tak długo i tak intensywnie, jak to będzie konieczne, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo Ukrainie.
Ceremonia podpisania umowy odbyła się tuż przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej, na którym uczestniczył również prezydent Zełenski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wróg zbiera siły". Pokazali, jak wygląda front pod Czasiw Jarem
Szczyt NATO w Wilnie
Podpisanie takich umów jest zgodne z postanowieniami szczytu NATO, który odbył się w Wilnie w ubiegłym roku. Stanowią one gwarancję wsparcia ze strony zachodnich sojuszników dla Ukrainy. W czerwcu tego roku podobne porozumienia z Kijowem podpisały również Stany Zjednoczone i Japonia. Do tej pory, łącznie 17 krajów, w tym niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej, podpisało takie umowy z Ukrainą.
Podczas szczytu, prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, oraz premierka Estonii, Kaja Kallas, również podpisały dwustronne umowy z prezydentem Zełenskim.
Premier Donald Tusk, w swoim oświadczeniu wydanym w czwartek w Brukseli, poinformował, że Polska jest na etapie kończenia przygotowań do udzielenia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.