Dopięli wszystkie formalności. Zełenski podpisał umowę z UE
Unia Europejska zawarła umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. W czwartek w Brukseli podpisali ją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
27.06.2024 | aktual.: 14.11.2024 08:59
Nie tylko Unia Europejska, ale także Litwa i Estonia zawarły dwustronne porozumienia z Ukrainą, co pokazuje, jak szeroko rozumiane jest znaczenie bezpieczeństwa w regionie.
Zgodnie z treścią umowy, Unia Europejska zobowiązuje się do zapewnienia Ukrainie i jej obywatelom wsparcia na wielu płaszczyznach. Wsparcie to obejmuje pomoc polityczną, finansową, gospodarczą, humanitarną, wojskową i dyplomatyczną. Unia zobowiązała się do kontynuowania tej pomocy tak długo i tak intensywnie, jak to będzie konieczne, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo Ukrainie.
Ceremonia podpisania umowy odbyła się tuż przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej, na którym uczestniczył również prezydent Zełenski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczyt NATO w Wilnie
Podpisanie takich umów jest zgodne z postanowieniami szczytu NATO, który odbył się w Wilnie w ubiegłym roku. Stanowią one gwarancję wsparcia ze strony zachodnich sojuszników dla Ukrainy. W czerwcu tego roku podobne porozumienia z Kijowem podpisały również Stany Zjednoczone i Japonia. Do tej pory, łącznie 17 krajów, w tym niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej, podpisało takie umowy z Ukrainą.
Podczas szczytu, prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, oraz premierka Estonii, Kaja Kallas, również podpisały dwustronne umowy z prezydentem Zełenskim.
Premier Donald Tusk, w swoim oświadczeniu wydanym w czwartek w Brukseli, poinformował, że Polska jest na etapie kończenia przygotowań do udzielenia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.