Umarli na egzekucję
"Demokratyczny porządek III Rzeczypospolitej" odróżnia nas od Białorusi czy Turkmenistanu - mówi przy każdej okazji prezydent Kwaśniewski. Czy rzeczywiście? Od 1990 r. każdego roku ginęło w tajemniczych okolicznościach kilka osób, które miały wiedzę o niejasnych interesach i powiązaniach polityczno-biznesowych. Prokuraturze nie udało się wyjaśnić żadnej z tych spraw. Co więcej, w większości tych spraw stało się tak nie przez przypadek, ale przez celowe działanie - czytamy we "Wprost".
29.11.2004 | aktual.: 29.11.2004 09:13
Fragment prawdy o tajemniczych zgonach może odsłonić sejmowa komisja śledcza ds. Orlenu. Posłowie komisji przesłuchają bowiem Andrzeja Czyżewskiego, byłego prokuratora. W latach 90. był on przedstawicielem niemieckich koncernów handlujących ropą. To jego zeznania przyczyniły się do tego, że obecnie prokuratura zaczęła rozbijać naftowe gangi, a większość bossów paliwowej mafii siedzi w areszcie. - Zeznania Czyżewskiego mają tę dodatkową wartość, że mówi on o tajemniczej serii zgonów, których ofiarą padli członkowie paliwowych gangów - twierdzi Zbigniew Wassermann (PiS), wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Orlenu.
Faltynowski,Majka, Karp
Czyżewski chce opowiedzieć komisji o tajemniczych okolicznościach śmierci Stanisława Faltynowskiego, hotelarza, który prowadził interesy z paliwową mafią. W hotelu w Wierzchowni, należącym do Faltynowskiego, odbywały się narady paliwowych baronów. W grudniu 2000 r. Faltynowski został odnaleziony martwy. Zdaniem Czyżewskiego, w dziwnych okolicznościach zginął także Zdzisław Majka, kolejny z pośredników w interesach paliwowej mafii. Majka miał koordynować działalność gangów z Częstochowy z największą polską spółką fałszującą benzyną - BGM ze Szczecina. W lutym 2002 r. znaleziono go martwego w mieszkaniu należącym do barona mafii paliwowej w Częstochowie.
Sejmowa komisja śledcza chce się też zająć sprawą śmierci Marka Karpia, twórcy i byłego szefa Ośrodka Studiów Wschodnich. W sierpniu tego roku został on wepchnięty przez białoruskiego tira pod nadjeżdżającą ciężarówkę. Prokuratura zamiast wyjaśnić okoliczności wypadku, swoimi działaniami w istocie zacierała ślady. Nie zatrzymano nawet białoruskiego kierowcy tira. Tuż przed śmiercią Karp informował Zbigniewa Wassermanna, że chce mu przekazać istotne informacje dotyczące rosyjskich firm naftowych.
Zagrożeni posłowie
W miarę jak komisja śledcza odsłania kulisy politycznego kapitalizmu w Polsce oraz paliwowe interesy na wielką skalę, o swoje bezpieczeństwo obawia się coraz więcej osób. O ochronę poprosił Zbigniew Siemiątkowski, były szef UOP i AW, który stwierdził, że "nie chce skończyć jak generał Papała". O swoje bezpieczeństwo obawia się też Roman Giertych (LPR), który podczas przesłuchania Leszka Millera przed komisją śledczą otrzymał SMS z pogróżkami. Podobnie było z Józefem Gruszką (PSL), szefem komisji śledczej. Obaj posłowie domagają się przyznania im policyjnej ochrony.
Z zastraszaniem i próbami szantażu zetknął się Zbigniew Ziobro, członek komisji śledczej badającej aferę Rywina. Wieczorem w dniu przesłuchania Leszka Millera (podobnie jak obecnie Giertychowi) telefonicznie grożono mu śmiercią. Gdy Sejm przyjął jego raport, który wskazywał na istnienie grupy trzymającej władzę, ktoś poluzował wszystkie śruby w kole jego samochodu. Kilka tygodni temu włamano się do mieszkania Ziobry. Złodziei nie interesowały żadne wartościowe przedmioty oprócz laptopa i twardego dysku. Zdaniem Romana Giertycha, w takich sprawach o przypadku nie może być mowy. - Biją w nas, bo za dużo wiemy. Nie tylko o nieprawidłowościach, ale po prostu o zwykłych zbrodniach - mówi Giertych.
Wiedza, która zabija
- Gdy analizuje się nie wyjaśnione śmierci z ostatnich lat, które mają politykę w tle, można dostrzec wspólny mianownik: za każdym razem ginęli ludzie, którzy za dużo wiedzieli - ocenia Lech Kaczyński, prezydent Warszawy, minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Symbolem takiej zbrodni jest śmierć gen. Marka Papały, byłego szefa policji, który został zastrzelony pod własnym domem w 1998 r. Mimo że śledztwo kilkanaście razy było już przedłużane, a policjanci i prokuratorzy zgodnie zapewniają, iż traktują je priorytetowo, trudno wierzyć w te deklaracje. Edward Mazur, polski biznesmen z USA, znajomy wielu polityków SLD, kilka lat temu został wytypowany przez jednego ze świadków jako prawdopodobny zleceniodawca tej zbrodni. Zatrzymano go na krótko, po czym zwolniono. Za taką decyzją, według "Rzeczpospolitej", miał stać prokurator krajowy Karol Napierski. Mazur wyjechał z Polski.
Lech Kaczyński wspomina, że gdy przyszedł do resortu sprawiedliwości, przyjrzał się sposobowi prowadzenia śledztwa w sprawie Papały. - To był czeski film. O tym, że pojawił się kluczowy dla sprawy świadek, dowiedziałem się nie od prokuratora prowadzącego dochodzenie, ale przypadkowo od kogoś innego - mówi Kaczyński. W październiku 1991 r. na prostym odcinku trasy z Warszawy do Katowic w wypadku samochodowym zginął Walerian Pańko, prezes Najwyższej Izby Kontroli. Miał on w Sejmie zaprezentować ustalenia izby dotyczące afery FOZZ. Zamieszani byli w nią wysocy oficerowie służb specjalnych i urzędnicy Ministerstwa Finansów, którzy na przełomie lat 80. i 90. zdefraudowali miliony przeznaczone na wykup polskich długów za granicą. Od tego czasu wymiar sprawiedliwości nawet o milimetr nie przybliżył się do wyjaśnienia tej sprawy. Za to w sprawie śmierci Pańki osąd był bardzo szybki i kategoryczny - zwykły wypadek samochodowy. Dziwi to tym bardziej, że kilka miesięcy wcześniej zmarł Michał Falzmann, kontroler NIK,
który tropił nadużycia w FOZZ. W oficjalną przyczyną śmierci Falzmanna - zawał serca - do dziś mało kto wierzy.
Tomasz Butkiewicz
Marcin Dzierżanowski