Trwa ładowanie...

"Ułaskawia się osoby winne". Przypomniano wypowiedź Dudy, którą z pewnością chce zapomnieć

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prezydent mógł skorzystać z prawa łaski w stosunku do byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. W mediach społecznościowych coraz popularniejszy jest film, w którym Andrzej Duda tłumaczy, kiedy należy skorzystać z prawa łaski.

"Ułaskawia się osoby winne". Przypomniano wypowiedź Dudy, którą z pewnością chce zapomniećŹródło: East News, fot: Agnieszka Sniezko
d2p6onv
d2p6onv

"Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie, nie jest uniewinnieniem. Akt łaski nie zmienia wyroku sądu i nie podważa winy skazanego, a z kodeksu postępowania karnego wynika wprost, że skazany może zasługiwać na łaskę, m.in. wtedy, gdy cieszy się nienaganną opinią środowiskową i gdy doszło do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem" - tak o Adamie S. mówił w 2011 r. Andrzej Duda, ówczesny minister w Kancelarii Prezydenta.

Sprawa dotyczy wspólnika Marcina Dubienieckiego, który został skazany na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, za wyłudzenie 120 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Adama S. ułaskawił wtedy Lech Kaczyński. Duda nadzorował wtedy Biuro Obywatelstw i Prawa Łaski.

W mediach społecznościowych przypomniano wypowiedź Dudy w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aktu łaski byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Obecny prezydent ułaskawił w 2015 r. aktualnego ministra bez teki, mimo że ścieżka postępowania nie była jeszcze zakończona. Opinii TK chciał prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Sąd Najwyższy uznał wtedy, że prawo łaski można zastosować tylko wobec osób prawomocnie skazanych.

Zobacz także: Paweł Lisicki: „Lech Kaczyński nie ma udanych pomników"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj