Julia Przyłębska: Trybunał Konstytucyjny podjął jedyną możliwą decyzję
- Konstytucja nie mówi o ułaskawieniu, ale o prawie łaski. W wyroku i jego uzasadnieniu mówiliśmy o tym prawie łaski, które obejmuje również abolicję indywidualną - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. - Prezydent ma prawo łaski i może zastosować abolicję indywidualną wobec osoby, która nie została jeszcze skazana – dodała.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prezydent Andrzej Duda mógł skorzystać z prawa łaski także wobec osób, które nie zostały jeszcze prawomocnie skazane. W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy w Warszawie skazał byłych szefów CBA za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne. Wyrok jeszcze się nie uprawomocnił, a prezydent już ich ułaskawił.
Jak mówiła w Polsat News prezes Julia Przyłębska, Trybunał Konstytucyjny mógł podjąć tylko taką decyzję, bo tylko ona była zgodna z Konstytucją.
Julia Przyłębska stwierdziła też, że prezydent Andrzej Duda ułaskawiając byłych szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego, nie wszedł w kompetencje sądów. – Mamy trzy niezależne od siebie władze. Polega to na tym, że one się uzupełniają, a skoro prezydent ma prawo łaski to nie ma tutaj mowy o wkraczaniu przez prezydenta w rolę wymiaru sprawiedliwości – mówiła.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego odniosła się też do wcześniejszej decyzji Sądu Najwyższego, że akt łaski wobec byłych szefów CBA nie wywołał skutków prawnych. Jak mówiła, sędziowie Sądu Najwyższego wykroczyli poza swoje kompetencje.
Zobacz także: Gawłowski po wyjściu z aresztu: stoję z otwartą przyłbicą, niczego się nie obawiam
- Choćby nie wiem, co opowiadałaby opozycja, jedynie Trybunał Konstytucyjny jest uprawniony do orzekania o zgodności z Konstytucją – stwierdziła w Polsat News Juliia Przyłębska. I dodała, że teraz oczekuje od Sądu Najwyższego umorzenia postępowania ws. byłych szefów CBA.
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_