Trwa ładowanie...

Trybunał Konstytucyjny. Jest wyrok ws. aktu łaski prezydenta

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie, którą skierował tam Zbigniew Ziobro. Prokurator generalny chciał rozstrzygnięcia, czy prezydent mógł ułaskawić byłych szefów CBA - w tym Mariusza Kamińskiego - mimo że ścieżka postępowania nie była jeszcze zakończona.

Trybunał Konstytucyjny. Jest wyrok ws. aktu łaski prezydentaŹródło: Agencja Gazeta
d3lsh17
d3lsh17

Trybunał orzekł, że prezydent mógł korzystać z prawa łaski także wobec osób, które nie zostały jeszcze prawomocnie skazane. W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy w Warszawie skazał byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne.

- W wykładni gramatycznej przepisu mieści się abolicja indywidualna, polegająca na zakazie wszczynania postępowania, albo umorzeniu postępowania już trwającego - tłumaczył sędzia Grzegorz Jędrejek. Trybunał uznał także, że prerogatywy prezydenta, do których zaliczono prawo łaski, mają charakter "władczy i osobisty". Tym samym zdaniem sędziów, decyzją Andrzeja Dudy nie powinien zajmować się Sąd Najwyższy. - Żaden sąd nie ma prerogatywy ograniczać uprawnień prezydenta - dodał sędzia uzasadniający wyrok.

Zobacz także: Wassermann w rozmowie z Makowskim: nie jestem przywiązana do ław poselskich

Chodzi o akcję Biura z 2007 roku mającej dowieść, że za łapówki załatwiano w ministerstwie rolnictwa odrolnienie ziemi. Agenci udawali wtedy biznesmenów, oferując kilka milionów złotych łapówki w zamian za korzystną decyzję. Choć skazano wtedy doradcę ówczesnego ministra rolnictwa Andrzeja Leppera oraz współpracującego z nim mecenasa, to prokuratura miała wątpliwości co do legalności działań samego CBA. Ostatecznie sąd pierwszej instancji skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na karę trzech lat więzienia.

Tuż po wyborach parlamentarnych ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda, po czym weszli oni do rządu. W maju 2015 roku Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski można stosować tylko wobec osób prawomocnie skazanych. W reakcji na ten wyrok minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przekazał sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Opinię odrębną od czterech innych sędziów, którzy rozpatrywali sprawę, zgłosił i uzasadnił Leon Kieres. Sędzia zwracał też uwagę, że wnioskodawca Zbigniew Ziobro, sugerując lukę prawną w przepisach, mógł wyjść z inicjatywą ustawodawczą. - Trybunał Konstytucyjny nie może zastępować prawodawcy w jego uprawnieniach - dowawał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lsh17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lsh17
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj