Trwa ładowanie...
d4aleyl

Sędziowie TK napisali list do Julii Przyłębskiej. "Znajdujemy nieprawidłowości"

Siedmioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego napisało list do prezes Julii Przyłębskiej. Autorzy tekstu wskazują m.in na "niejasne kryteria" ws. wyznaczania sprawozdawców i przewodniczących składów orzekających. "Nie możemy dłużej milczeć" - podkreślają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Apel do Julii Przyłębskiej
Apel do Julii Przyłębskiej (PAP)
d4aleyl

"Niemal od początku sprawowania przez Panią funkcji Prezesa TK obserwujemy praktykę kształtowania składów orzekających Trybunału, w której znajdujemy nieprawidłowości" - czytamy w liście do prezes Julii Przyłębskiej.

Zdaniem autorów pisma nie są jasne kryteria wyznaczania sprawozdawców i przewodniczących składów orzekających. Wątpliwości budzą również zmiany obsady sędziowskiej w uprzednio wyznaczanych składach TK. Sędziowie skarżą się również na powtarzający się brak uzasadnienia zarządzeń o zmianie składów sędziowskich a także całkowite pomijanie niektórych sędziów przy wyznaczaniu składów rozpatrujących wnioski o wyłączenie sędziów.

Pod listem podpisali się: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Marek Zubik. Apelują do prezes Trybunału Konstytucyjnego o to, by bezzwłoczne przedstawiła informację o tym, jaka jest praktyka wyznaczania składów.

d4aleyl

Na rekację samej zainteresowanej nie trzeba było długo czekać. Prezes Przyłębska w odpowiedzi skierowanej do sędziów, przekazanej Polskiej Agencj Prasowej, wytłumaczyła, że przyjęte przez nią zasady wyznaczania składów orzekających Trybunału są zgodne z przepisami ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. Według niej żądanie przedstawienia informacji o przyjętych przez nią zasadach wyznaczania składów na przyszłość jest pozbawione podstaw prawnych.

Według niej zarzuty autorów listu dot. rzekomych nieprawidłowości są "bezzsadane". Przyłębska podkreśliła, że przewodniczący, sprawozdawcy oraz członkowie składów orzekających wyznaczani są w kolejności alfabetycznej. Uwzględniony jest również rodzaju, liczba oraz kolejnośc wpływu spraw do Trybunału.

"Zastosowanie tych wszystkich kryteriów powoduje, że nie jest możliwe proste przełożenie składu orzekającego wyznaczonego do rozpoznania danej sprawy, na kolejne litery alfabetu" - napisała prezes TK w odpowiedzi na list sędziów.

Zobacz także: Hity polskich straganów. To turyści kupują na wakacjach?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4aleyl

Podziel się opinią

Share

d4aleyl

d4aleyl
Więcej tematów