Trwa ładowanie...

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Polacy zgodni w sondażu

Ukraińskie dzieci w Polsce powinny obowiązkowo uczyć się w szkołach zarówno języka polskiego i polskiej historii, jak i języka ukraińskiego i ukraińskiej historii - uważa większość Polaków. W sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski 65,5 proc. badanych poparło takie właśnie rozwiązanie.

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Polacy zgodni w sondażu (zdjęcie ilustracyjne)Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Polacy zgodni w sondażu (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4juj5s
d4juj5s

Od września obowiązek szkolny obejmie ukraińskie dzieci mieszkające w Polsce. To warunek do pobierania świadczenia 800 plus. MEN przyznaje, że nie wie dokładnie, ilu nowych uczniów trafi do szkół.

- Tak naprawdę nie wiemy, ile uczniów (z Ukrainy - red.) trafi do polskich szkół, dlatego, że te dane nigdy nie były prowadzone - mówiła minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że według szacunków strony polskiej będzie to 20-40 tys. - W rozmowach ze stroną ukraińską pojawiają się też liczby na poziomie 160 tys., w co absolutnie nie wierzę - stwierdziła.

Już marcu 2024 roku ministrowie oświaty: Polski i Ukrainy wydali wspólne oświadczenie. Podkreślili w nim konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości nie tylko uczęszczania do szkół w Polsce, lecz także nauki przez nich "komponentu ukraińskiego".

Prawicowi posłowie wyrazili zaniepokojenie dotyczące właśnie "komponentu ukraińskiego". Podniesiono dyskusję na temat nauczania historii, a zwłaszcza tych jej elementów, które są sporne.

d4juj5s

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rząd chce zmiany. Prawo jazdy już nie od 18. roku życia. Polacy podzieleni

Większość Polaków, bo aż 65,5 proc., uważa, że ukraińskie dzieci w Polsce powinny obowiązkowo w szkołach uczyć się zarówno języka polskiego i polskiej historii, jak i języka ukraińskiego i ukraińskiej historii.

28,8 proc. pytanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski uważa, że ukraińskie dzieci w Polsce powinny się uczyć obowiązkowo języka polskiego i polskiej historii. Tylko 0,9 proc. jest zdania, że obowiązkiem dla ukraińskich dzieci powinien być język ukraiński i ukraińska historia.

d4juj5s

Pozostałe 4,7 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski WP
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski Źródło: WP

"Mamy trudną historię i bardzo ważną przyszłość"

Wiceminister edukacji Joanna Mucha w rozmowie z RMF FM przekonywała, że polskie i ukraińskie dzieci powinny uczyć się historii w sposób wypracowany wspólnie przez Polaków i Ukraińców.

Dziennikarz dopytywał, czy ukraińskie dzieci w Polsce powinny uczyć się o polskim postrzeganiu rzezi wołyńskiej. - Polskie dzieci i dzieci ukraińskie powinny uczyć się historii w taki sposób, jaki wypracujemy to wspólnie my i Ukraińcy. To jest bardzo istotne. Tak jak my z Niemcami to wypracowaliśmy, tak z Ukraińcami też powinniśmy wypracować wspólną metodę i wspólną treść nauczania. To będzie bardzo trudne, wiem - stwierdziła Mucha. - Mamy trudną historię i bardzo ważną przyszłość, która będzie, mam nadzieję, współpracą - powiedziała.

d4juj5s

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 22-23 sierpnia 2024 roku metodą łączoną CATI i CAWI (50/50 proc.) na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4juj5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4juj5s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj