Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Polacy zgodni w sondażu
Ukraińskie dzieci w Polsce powinny obowiązkowo uczyć się w szkołach zarówno języka polskiego i polskiej historii, jak i języka ukraińskiego i ukraińskiej historii - uważa większość Polaków. W sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski 65,5 proc. badanych poparło takie właśnie rozwiązanie.
31.08.2024 11:47
Od września obowiązek szkolny obejmie ukraińskie dzieci mieszkające w Polsce. To warunek do pobierania świadczenia 800 plus. MEN przyznaje, że nie wie dokładnie, ilu nowych uczniów trafi do szkół.
- Tak naprawdę nie wiemy, ile uczniów (z Ukrainy - red.) trafi do polskich szkół, dlatego, że te dane nigdy nie były prowadzone - mówiła minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że według szacunków strony polskiej będzie to 20-40 tys. - W rozmowach ze stroną ukraińską pojawiają się też liczby na poziomie 160 tys., w co absolutnie nie wierzę - stwierdziła.
Już marcu 2024 roku ministrowie oświaty: Polski i Ukrainy wydali wspólne oświadczenie. Podkreślili w nim konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości nie tylko uczęszczania do szkół w Polsce, lecz także nauki przez nich "komponentu ukraińskiego".
Prawicowi posłowie wyrazili zaniepokojenie dotyczące właśnie "komponentu ukraińskiego". Podniesiono dyskusję na temat nauczania historii, a zwłaszcza tych jej elementów, które są sporne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Większość Polaków, bo aż 65,5 proc., uważa, że ukraińskie dzieci w Polsce powinny obowiązkowo w szkołach uczyć się zarówno języka polskiego i polskiej historii, jak i języka ukraińskiego i ukraińskiej historii.
28,8 proc. pytanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski uważa, że ukraińskie dzieci w Polsce powinny się uczyć obowiązkowo języka polskiego i polskiej historii. Tylko 0,9 proc. jest zdania, że obowiązkiem dla ukraińskich dzieci powinien być język ukraiński i ukraińska historia.
Pozostałe 4,7 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.
"Mamy trudną historię i bardzo ważną przyszłość"
Wiceminister edukacji Joanna Mucha w rozmowie z RMF FM przekonywała, że polskie i ukraińskie dzieci powinny uczyć się historii w sposób wypracowany wspólnie przez Polaków i Ukraińców.
Dziennikarz dopytywał, czy ukraińskie dzieci w Polsce powinny uczyć się o polskim postrzeganiu rzezi wołyńskiej. - Polskie dzieci i dzieci ukraińskie powinny uczyć się historii w taki sposób, jaki wypracujemy to wspólnie my i Ukraińcy. To jest bardzo istotne. Tak jak my z Niemcami to wypracowaliśmy, tak z Ukraińcami też powinniśmy wypracować wspólną metodę i wspólną treść nauczania. To będzie bardzo trudne, wiem - stwierdziła Mucha. - Mamy trudną historię i bardzo ważną przyszłość, która będzie, mam nadzieję, współpracą - powiedziała.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 22-23 sierpnia 2024 roku metodą łączoną CATI i CAWI (50/50 proc.) na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Polacy zniecierpliwieni postawą Ukrainy? Chcą jednego