Ukraińskie drony nagle zaczęły spadać na ziemię. Niemcy rozwiązali zagadkę
Przez miesiące statki powietrzne dostarczone przez niemiecką firmę technologiczną Quantum Systems bezproblemowo pracowały dla ukraińskiej armii wykrywając czołgi i żołnierzy wroga. Pod koniec ubiegłego roku maszyny nagle zaczęły w tajemniczy sposób spadać z nieba, gdy wracały z misji. W końcu rozwiązano zagadkę tego problemu. Jest on głębszy niż sądzono.
24.11.2023 | aktual.: 24.11.2023 08:31
- To była ta tajemnica - powiedział Sven Kruck, dyrektor Quantum, który otrzymał list od Ministerstwa Obrony Ukrainy żądający rozwiązania problemu.
Jak dowiedzieli się inżynierowie firmy, to Rosjanie zakłócali sygnały łączące drony z satelitami, na których polegali w nawigacji, przez co maszyny gubiły drogę i spadały na ziemię. Jak informuje "The Sidney Morning Herald", aby zapobiegać tym działaniom, Quantum opracowało oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które działa jako dodatkowy pilot sterujący i dodało opcję sterowania ręcznego, dzięki czemu drony mogły lądować kierowane za pomocą kontrolera Xbox. Firma zbudowała także centrum serwisowe do monitorowania rosyjskich ataków elektronicznych.
- Jedyne, co mogliśmy zrobić, to uzyskać informacje od operatorów, spróbować dowiedzieć się, co nie działa, przetestować i spróbować ponownie - powiedział Kruck.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zauważa "SMH" to "przykład bitwy toczącej się w Ukrainie w niewidzialnej sferze fal elektromagnetycznych, gdzie sygnały radiowe są wykorzystywane do zakłócania łączy komunikacyjnych z dronami i żołnierzami, lokalizowania celów i oszukiwania broni naprowadzanej". Taktyka ta, znana jako wojna elektroniczna, zmieniła się w "grę w kotka i myszkę" między Rosją a Ukrainą, po cichu zmieniając dynamikę wojny.
- Rosjanie zareagowali sprawniej, niż można się było spodziewać po ich zachowaniu na ziemi - powiedział James Lewis, były urzędnik USA piszący na temat technologii i bezpieczeństwa dla Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie. - To powinno być niepokojące dla NATO - ostrzegł.