Trwa ładowanie...
d4hxq87

Ukraiński rząd wypłaci odszkodowania bliskim ofiar katastrofy. Dostaną po 32 tys. zł

Iran przyznał, że to ich armia zestrzeliła ukraiński samolot. - Znaliśmy te informacje - przekonuje teraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Dodaje, że rząd wypłaci odszkodowania rodzinom ofiar i pomoże wyegzekwować kolejne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina. Obywatele żegnają ofiary tragedii.
Ukraina. Obywatele żegnają ofiary tragedii. (PAP)
d4hxq87

Chociaż początkowo Teheran zaprzeczał, ostatecznie przyznano, że to oni "nieintencjonalnie" zestrzelili samolot pasażerski i doprowadzili do śmierci 176 osób. Ołeksij Daniłow poinformował, że Ukraina już wcześniej wiedziała, kto stoi za tragedią. - Mieliśmy te informacje jeszcze przed tym, jak Iran zmienił stanowisko - podkreślił.

Szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk dodał, że władze państwowe wypłacą odszkodowania bliskim ofiar katastrofy, a także wesprą ich w wyegzekwowaniu pieniędzy od firm ubezpieczeniowych, linii lotniczej, a przede wszystkim władz Iranu.

d4hxq87

- Państwo ukraińskie udzieli rodzinom ofiar wszechstronnego wsparcia prawnego i finansowego. Wiemy, że linie UIA podjęły decyzję o odszkodowaniach dla rodzin załogi, która zginęła w tej tragedii. Skontrolujemy także wypłacanie odszkodowań od ubezpieczycieli - powiedział w opublikowanym w sobotę nagraniu wideo Honczaruk cytowany przez TVP Info.

Jakie ostatecznie kwoty uda się wywalczyć? Tego jeszcze nie wiadomo. Rząd zapowiedział, że przekaże każdej z rodzin ofiar po 200 tysięcy hrywien (około 32 tys. zł).

- Nasi dyplomaci działają już, by doprowadzić do wypłaty odszkodowania od strony irańskiej - poinformował premier.

Zobacz też: "Klaudia Jachira to posłanka, tak?". Jarosław Sellin zaskoczył dziennikarza

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodał z kolei, że Kijów oczekuje od Iranu gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności oraz zwrotu ciał zmarłych.

d4hxq87

"Mamy nadzieję, że śledztwo będzie kontynuowane bez sztucznych opóźnień. Nasi specjaliści, którzy znajdują się w Iranie, powinni mieć dostęp do wszelkich materiałów dotyczących tej tragedii" - napisał Zełenski.

W katastrofie zginęło 176 osób. W samolocie znajdowało się 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 obywateli Ukrainy, w tym dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi, a także 10 obywateli Szwecji, czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców oraz trzech Brytyjczyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hxq87

Podziel się opinią

Share
d4hxq87
d4hxq87
Więcej tematów