Trwa ładowanie...
ycipk-35hlto

Ukraiński rząd wypłaci odszkodowania bliskim ofiar katastrofy. Dostaną po 32 tys. zł

Iran przyznał, że to ich armia zestrzeliła ukraiński samolot. - Znaliśmy te informacje - przekonuje teraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Dodaje, że rząd wypłaci odszkodowania rodzinom ofiar i pomoże wyegzekwować kolejne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina. Obywatele żegnają ofiary tragedii.
Ukraina. Obywatele żegnają ofiary tragedii. (PAP)
ycipk-35hlto

Chociaż początkowo Teheran zaprzeczał, ostatecznie przyznano, że to oni "nieintencjonalnie" zestrzelili samolot pasażerski i doprowadzili do śmierci 176 osób. Ołeksij Daniłow poinformował, że Ukraina już wcześniej wiedziała, kto stoi za tragedią. - Mieliśmy te informacje jeszcze przed tym, jak Iran zmienił stanowisko - podkreślił.

Szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk dodał, że władze państwowe wypłacą odszkodowania bliskim ofiar katastrofy, a także wesprą ich w wyegzekwowaniu pieniędzy od firm ubezpieczeniowych, linii lotniczej, a przede wszystkim władz Iranu.

ycipk-35hlto

- Państwo ukraińskie udzieli rodzinom ofiar wszechstronnego wsparcia prawnego i finansowego. Wiemy, że linie UIA podjęły decyzję o odszkodowaniach dla rodzin załogi, która zginęła w tej tragedii. Skontrolujemy także wypłacanie odszkodowań od ubezpieczycieli - powiedział w opublikowanym w sobotę nagraniu wideo Honczaruk cytowany przez TVP Info.

Jakie ostatecznie kwoty uda się wywalczyć? Tego jeszcze nie wiadomo. Rząd zapowiedział, że przekaże każdej z rodzin ofiar po 200 tysięcy hrywien (około 32 tys. zł).

- Nasi dyplomaci działają już, by doprowadzić do wypłaty odszkodowania od strony irańskiej - poinformował premier.

Zobacz też: "Klaudia Jachira to posłanka, tak?". Jarosław Sellin zaskoczył dziennikarza

ycipk-35hlto

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodał z kolei, że Kijów oczekuje od Iranu gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności oraz zwrotu ciał zmarłych.

"Mamy nadzieję, że śledztwo będzie kontynuowane bez sztucznych opóźnień. Nasi specjaliści, którzy znajdują się w Iranie, powinni mieć dostęp do wszelkich materiałów dotyczących tej tragedii" - napisał Zełenski.

ycipk-35hlto

W katastrofie zginęło 176 osób. W samolocie znajdowało się 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 obywateli Ukrainy, w tym dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi, a także 10 obywateli Szwecji, czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców oraz trzech Brytyjczyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-35hlto

ycipk-35hlto
ycipk-35hlto
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów