Trwa ładowanie...
dogpb1b

Ukraiński intelektualista o wizycie papieża

Znany prawosławny filozof i szef ukraińskiego Pen-Clubu Jewhen Swerstiuk powiedział po pierwszym
wystąpieniu Jana Pawła II na Ukrainie, że wizyta papieża będzie miała długotrwały i pozytywny wpływ na ten kraj i proces jednoczenia kościołów chrześcijańskich. Jego zdaniem, jeszcze nigdy nikt przed papieżem w oficjalnym wystąpieniu nie przejawiał tak głębokiego zrozumienia historii i mentalności Ukraińców.

Share
dogpb1b

Swerstiuk powiedział Polskiemu Radiu, że największe wrażenie wywarły na nim słowa Jana Pawła II o heroicznej walce tego narodu i jego szlachetności. Zdaniem Swestriuka , obecność papieża na Ukrainie będzie miała ogromny i długotrwały pozytywny wpływ na myślenie przeciętnych Ukraińców.

Ojciec Święty pokazał zupełnie inny, głęboki i przenikliwy typ myślenia, przyjechał z wyciągniętą do wszystkich ręką i otwartością na dialog - powiedział szef ukraińskiego Pen-Clubu. Niekonfrontacyjna postawa papieża stoi - jego zdaniem - w sprzeczności z agresją prawosławnych podporządkowanych Patriarchatowi Moskiewskiemu, którzy protestowali przeciwko tej wizycie. Zdaniem Swerstiuka, wiele osób widząc tę nieuzasadnioną wrogość odwróci się od tej Cerkwi. (kor)

Posłuchaj w WP dźwiękowych relacji Radia Watykańskiego z Ukrainy

Zobacz także:

W serwisie Opoka - Jan Paweł II - Ukraina
Na oficjalnych ukraińskich stronach (po polsku) poświęconych wizycie papieża

dogpb1b

Podziel się opinią

Share
dogpb1b
dogpb1b
Więcej tematów