ycipk-y2rzg4

Ukraińska policja: pomnik Polaków w Hucie Pieniackiej został wysadzony

Pomnik Polaków zamordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej został zniszczony przez eksplozję materiału wybuchowego. Poinformowała o tym lwowska policja, która prowadzi śledztwo w sprawie dewastacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdewastowany pomnik upamiętniający Polaków w Hucie Pieniackiej na Ukrainie.
Zdewastowany pomnik upamiętniający Polaków w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. (PAP)
ycipk-y2rzg4

- O tym, iż wykorzystano materiały wybuchowe świadczą ślady osmalenia na rozbitych kawałkach krzyża i tablicach, które nie uległy zniszczeniu - powiedział Mykoła Samarczuk, zastępca naczelnika policji obwodu lwowskiego.

- W miejscu zdarzenia eksperci zabezpieczyli dowody rzeczowe, które potwierdzają tę wersję - dodał policjant. Śledczy nie wiedza jeszcze, jakiego materiału użyli sprawcy. Trwają ekspertyzy.

Wiceprzewodniczący lwowskiej rady obwodowej Wołodymyr Hirniak zapowiedział tymczasem, że na najbliższej sesji zostanie przyjęta uchwała dotycząca naprawy memoriału i potępiająca akt wandalizmu. Przyznał jednak, że nie wie, czy uda się odrestaurować kamienne części (w tym krzyż) do 28 lutego, kiedy to przypada kolejna rocznica masakry w Hucie Pieniackiej.

ycipk-y2rzg4

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej została dokonana przez oddziały UPA i SS Galizien 28 lutego 1944 roku. W wyniku akcji pacyfikacyjnej zginęło około tysiąca polskich mieszkańców wsi.

Pomnik został odsłonięty w 2009 roku. Cztery lata temu w geście dobrej woli miejscowi Ukraińcy przekazali Polakom monstrancję z kościoła, który znajdował się w Hucie Pieniackiej i został zniszczony w czasie pacyfikacji wsi.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-y2rzg4

ycipk-y2rzg4
ycipk-y2rzg4