Trwa ładowanie...

Ukraińscy marines sforsowali Dniepr. Rosjanie zaniepokojeni

Ukraińska piechota morska, w sile mniej więcej kompanii, sforsowała Dniepr i przełamała rosyjską obronę na wschodnim brzegu okupowanego obwodu chersońskiego, w okolicach miejscowości Pojma i Piszczaniwka - podaje Instytut Badań nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie. Rosyjskie źródła są zaniepokojone, że może to być część szerszej ukraińskiej operacji desantowej.

Ukraiński żołnierz w akcjiUkraiński żołnierz w akcjiŹródło: Getty Images
dxwy12e
dxwy12e

Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie wielkości mniej więcej kompanii dokonały w nocy z wtorku na środę udanego desantu na lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim, okupowany przez wojska rosyjskie.

Geolokalizowane nagrania zamieszone w sieci opublikowane 18 października wskazują, że siły ukraińskie dotarły do miejscowości Piszczaniwka (14 km na wschód od Chersonia i 3 km od Dniepru) i Pojma (11 km na wschód od Chersonia i 4 km od Dniepru). Sytuacja w okolicy jest niejasna. Niektóre raporty wskazują, że Pojma znalazła się w ukraińskich rękach. Nie wiadomo też, czy żołnierze SZU nadal operują w tych okolicach, czy wycofali się za Dniepr.

To część większej operacji?

ISW zastrzega, że nie widzi na lewym brzegu aktywności ukraińskiej wystarczającej do rozwinięcia manewru wojskami zmechanizowanymi. Wskazuje jednak, że źródła rosyjskie zaznaczają, że rajd Ukraińców przez Dniepr był większy niż dotychczasowe.

dxwy12e

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężny atak rakietowy. Mnożą się problemy Rosjan

"Rosyjskie źródła wyraźnie wykazują obawy w związku z działaniami ukraińskimi na wschodnim brzegu w obwodzie chersońskim i widzą je jako część potencjalnej większej operacji" – pisze ISW. Według analityków te obawy mogą wynikać ze względnej słabości rosyjskiego ugrupowania na tym odcinku frontu po przekierowaniu lepiej przygotowanych sił do obwodu zaporoskiego.

Ukraiński Sztab Generalny potwierdził desant?

Portal Ukrainska Prawda odnotowuje z kolei, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził pośrednio operacje na lewym brzegu Dniepru. W czwartek rano podano, że rosyjskie lotnictwo ostrzeliwało oprócz innych miejscowości także Piszczaniwkę, co sugeruje, że znajdowały się tam wojska ukraińskie.

dxwy12e

Źródło: PAP/ISW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxwy12e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dxwy12e
Więcej tematów