Niepokojące doniesienia. Ukraińcy robią krok w tył
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że Kijów może wycofać swoje oddziały spod Bachmutu - strategicznie ważnego miasta na wschodzie Ukrainy. W ciągu doby wojska rosyjskie 151 razy ostrzelały tam ukraińskie pozycje. Według ISW Ukraina może uznać, że ponoszone na tym odcinku straty osobowe są za wysokie.
Szturmujące przez kilka miesięcy Bachmut najemnicze formacje rosyjskiej Grupy Wagnera są przerzucane z okolic tego miasta na południe, do obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Zastępują je dobrze wyszkolone jednostki regularnej armii rosyjskiej, w tym wojska powietrznodesantowe.
Jak podkreślono w analizie ISW, przeprowadzenie przez siły rosyjskie zaskakującego dla Ukraińców okrążenia Bachmutu jest "wyjątkowo mało prawdopodobne". "Gdyby jednak istniało poważne ryzyko, że przeciwnik może tego dokonać, dowództwo w Kijowie zdecyduje się na kontrolowane wycofanie z miasta, żeby oszczędzić własne siły" - pisze ISW powołując się na ukraińskich dowódców walczących w Donbasie.
W tym kontekście amerykański think tank przypomniał, że ukraińskie wojska postąpiły już w podobny sposób latem 2022 roku, gdy pod naporem wroga zarządziły odwrót z Siewierodoniecka i Lisiczańska w obwodzie ługańskim. Rosyjskie siły opanowały te miasta, ale długotrwałe walki wyczerpały agresora na tyle, że znacząco spowolniły jego ofensywę w regionie donieckim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: nocne uderzenie w Rosjan. Systemy HIMARS i Toczka zmiotły pozycje wroga
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty powiedział portalowi Suspilne, że ostatniej doby ostrzeliwane były m.in. miejscowości Jampoliwka, Spirne, Razdoliwka, Błahodatne, Krasna Hora, Bachmut, Kliszczijiwka oraz Paraskowijiwka.
- W rejonie Sołedaru było 56 ostrzałów i 13 starć - dodał Czerewaty. Według niego straty wroga to 360 żołnierzy zabitych i 290 rannych.
Powołując się na jednego z dowódców Suspilne podaje, że wojska rosyjskie próbują przejąć kontrolę nad trasą Kostiantyniwka-Bachmut, aby odciąć trasę dostaw dla sił ukraińskich.
Walki o Bachmut. Najkrwawszy odcinek frontu
Rosyjskie oddziały próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.
W ocenie lojalnych wobec Kijowa władz obwodu ługańskiego, w pobliżu Bachmutu, poważnie zniszczonego w wyniku ostrzałów nieprzyjaciela, mogło w listopadzie ubiegłego roku walczyć nawet do 2 tys. więźniów zmobilizowanych na wojnę w rosyjskich zakładach karnych.
Przed rosyjską inwazją Bachmut liczył ponad 70 tys. mieszkańców. Według szacunków władz w Kijowie może tam obecnie przebywać 5-8 tys. osób cywilnych.
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski